Wyjazd Pocztu Sztandarowego w ramach Projektu ,,Śladami Kardynała Bolesława Kominka”

W dniu 19.12.2019 r. uczniowie wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego wraz z opiekunami panią Karoliną Kubalka i panią Iwoną Więcko udali się do Wrocławia w ramach projektu ,,Śladami Kardynała Bolesława Kominka”, którego celem jest przybliżenie dzieciom osoby patrona naszej szkoły.

Na początku udaliśmy się pod pomnik Kardynała Bolesława Kominka, który znajduje się na skwerze na wyspie Piasek, tuż przy moście Tumskim we Wrocławiu, u wejścia na Ostrów Tumski. Pomnik kardynała Bolesława Kominka został odsłonięty 3 XII 2005 r. z okazji 40 rocznicy wystosowania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Autorem dzieła jest rzeźbiarz Sławoj Ostrowski, profesor z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a wykonawcą pracownia odlewnicza Emila Kosickiego w Komornikach koło Poznania. Kardynał został przedstawiony w stroju pontyfikalnym, trzymając w rękach gołębia, jako symbol pokoju i listu wystosowanego do biskupów niemieckich. Pod pomnikiem znajduje się napis w języku polskim i niemieckim ze słynnego Orędzia: „…przebaczamy i prosimy o przebaczenie.”

Następnie przeszliśmy do Katedry Wrocławskiej, gdzie w kaplicy św. Kazimierza znajduje się grób naszego patrona.

W tym samym dniu obejrzeliśmy również Galerię Sławnych Wrocławian wystawioną we wrocławskim Ratuszu. Wśród prezentowanych na niej postaci znajdują się dawni obywatele miasta, których sława sięgała daleko poza jego granicę. Są wśród nich zarówno naukowcy, politycy, sportowcy oraz artyści, którzy żyli i działali w różnych okresach historycznych.  W Galerii znajdują się  klasyczne popiersia wykonane z marmurów śląskich przez znanych wrocławskich rzeźbiarzy. Ekspozycję otwiera książęca para: Henryk Brodaty i św. Jadwiga.  Znajduje się tu również popiersie Świętego Jana Pawła II.

W Muzeum Miejskim w Pałacu Królewskim zwiedziliśmy także wystawę „1000 lat Wrocławia”.  To jedyna ekspozycja we Wrocławiu prezentująca pełny obraz dziejów stolicy Dolnego Śląska. Na wystawie znajduje się ponad 3000 eksponatów, z których większość po raz pierwszy została zaprezentowana we Wrocławiu. Każda sala wystawy to inny okres historyczny Wrocławia, podkreślony dodatkowo wyjątkowy przedmiotem. Jest tu odznaka Straży Rady Miejskiej z 1540 roku, grafiki i ceramika Pabla Picassa, słynny Skarb z Bremy, najstarszy nagrobek żydowski w Polsce, kostiumy teatralne, mnóstwo archiwalnych fotografii, plakaty, obrazy i wiele innych interesujących przedmiotów.

Tradycyjna forma eksponowania muzealiów harmonijnie łączy się na wystawie z nowoczesnymi środkami multimedialnymi. W prawie każdej sali znajdują się dotykowe monitory, na których umieszczone zostały filmy, zdjęcia, a nawet wirtualne zwiedzania oraz fragmenty przedstawień teatralnych. Obie wystawy przybliżyły nam historię Wrocławia oraz ludzi związanych z tym miastem.

Pedagog szkolny

Iwona Więcko

zapraszamy do galerii zdjęć