Nadanie imienia

17 września 2010 r. UROCZYSTE NADANIE SZKOLE IMIENIA W OSOBIE KARDYNAŁA BOLESŁAWA KOMINKA. Tego dnia, w hali sportowej przy gimnazjum, odbyła się uroczysta  gala nadania szkole imienia. O  godzinie 8:30 rozpoczęła się msza święta koncelebrowana przez Arcybiskupa Metropolitę Wrocławskiego Mariana Gołębiewskiego. Po mszy  uczestnicy  uroczystości   przeszli do  hali sportowej, gdzie odbyła się gala. Swoją obecnością zaszczycili nas m. in. Wiceminister Oświaty Pani Lilla Jaroń, Pani Kurator Beata Pawłowicz, Pan Marszałek  Województwa  Dolnośląskiego  Marek  Łapiński,  ks.  profesora Józef Pater,  Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Pan Antoni Kopeć, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Pan Mieczysław Reps, Pan doktor Wojciech  Kucharski  Wicedyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu, proboszcz parafii ks. Ryszard Reputała. Gościliśmy również delegację z Panią Dyrektor Jolantą Potaszników oraz poczet sztandarowy ze szkoły w Wodzisławiu Śląskim, która  także nosi imię naszego patrona.

Gospodarzem uroczystości była Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kątach Wrocławskich Pani Lidia Reps.

nadanie1

Chorąży Jakub Kubalka, całuje sztandar, którego fundatorem jest Pan Andrzej Duda prezes firmy Polbau.

nadanie2 nadanie3

Nasz sztandar ma kształt kwadratu o bokach 100 cm, które obszyte są złotą taśmą i wykończone złotymi frędzlami. Rewers  jest  biało-czerwony  z  pięknym, dumnie wznoszącym swą ukoronowaną głowę orłem – symbolem naszej polskości. Dziób, szpony i korona mają złotą barwę. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Tło awersu jest w kolorze ecru. Jego centralne miejsce zajmują symbole oświaty: książka oraz kaganek. Księga  odzwierciedla  prawdę,  mądrość,  wiedzę,  ale także jest symbolem Biblii czy Ewangelii. Płomień palącego się kaganka „oświeca” zarówno tradycje tutejszej ziemi,  jak  i  też stanowi skarbnicę wiedzy, która każdemu kto się doń zbliży użyczy swego światła.

W lewym dolnym rogu znajduje się herb Kątów Wrocławskich. Herb to najważniejszy, a zarazem najbardziej zaszczytny symbol terytorialnej wspólnoty. Przedstawia on czerwoną tarczę, na której głównym elementem wrócone do siebie plecami lecz patrzące w swoim kierunku. Na sztandarze widnieje nazwa naszej szkoły, szkoły wszechstronnej, nowoczesnej, otwartej na  wszystkie  dziedziny  nauki  i życia – Szkoły Podstawowej nr 1 w Kątach Wrocławskich. Umieszczone jest też imię Patrona Kardynała Bolesława Kominka, które zobowiązuje do przejmowania zasad postępowania:

– człowieka prawego, uczciwego i pełnego wiary,

– spieszącego z pomocą tym, którzy najbardziej tego oczekują,

– człowieka dążącego do poznawania prawdy,

– pokonującego trudności w dążeniu do słusznego celu.

Drzewiec wykonany jest z drewna w ciemnym kolorze i głowicy w kształcie godła państwowego. Sztandar jest dla społeczności szkolnej symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Pamiętając  o jego  wymowie,  należy  okazywać mu cześć.

nadanie4

Główny poczet sztandarowy:                                                Rezerwowy poczet sztandarowy:

chorąży: Jakub Kubalka                                                        chorąży: Kamil Chwastyk

Alicja Kostrzewa                                                                     Karolina Solarz

Karolina Szczepańska                                                          Kamila Hajłasz

nadanie5

Ślubowanie przewodniczących klas na sztandar.