Pierwszaki biorą udział w projekcie Uniwersytetu Dzieci

W tym roku szkolnym uczniowie klasy Ib wraz z wychowawczynią Iwoną Gidzińską realizują zadania projektu: Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?  Dzięki projektowi, który realizowany jest w ramach projektów edukacyjnych Uniwersytetu Dzieci uczniowie poznają tajniki matematyki, przyrody i informatyki. Rozwiną również swoje umiejętności plastyczne i kompetencje społeczne takie jak: współpraca, praca w grupie.

Od września uczniowie uczestniczyli w 3 zajęciach. Połączone są one ze sobą motywem detektywistycznym, który rozbudza ciekawość uczniów i zwiększa w nich chęć uczenia się i poznawania świata.

Na każdej lekcji przedstawiane są uczniom inne zagadki, które „mali detektywi” starają się rozwiązać. Uczniowie sprawdzali, czy można uczyć się szybciej, doświadczali się jak trenować myślenie oraz dowiedzieli się, dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?


Scenariusze lekcji dotyczą różnych dziedzin nauki, ale łączy je potrzeba poszukiwania wiedzy i praca zespołowa. Wszystkie zajęcia rozwijają ponadto u uczniów umiejętność formułowania wniosków na podstawie własnych doświadczeń.

Dzięki realizacji scenariuszy zajęć zawartych w tym projekcie można zaproponować uczniom zabawę w detektywów i pokazać im, jak ciekawa potrafi być nauka.

Iwona Gidzińska