Klasa I b na warsztatach w Bibliotece Miejskiej w Kątach Wrocławskich.

Dnia 15 listopada 2023 roku klasa 1 b odwiedziła Bibliotekę Publiczną w Kątach Wrocławskich. W ramach tygodnia Edukacji Globalnej byliśmy na zajęciach pod hasłem „Pokój dla Planety – Planeta Pokoju”.

Prowadzący warsztaty opowiadali dzieciom, że nie wszędzie na świecie jest pokój. Pokazali na mapie Europę, Azję, Afrykę, a także niebezpieczne rejony na świecie: Bliski Wschód i Syrię. Omówili z dziećmi pojęcia: pokój, wojna, polska gościnność.

Pani bibliotekarka przeczytała opowiadanie o chłopcu z Syrii, który, wraz z rodziną, musiał uciekać z kraju ogarniętego wojną. Abdel, jego siostra i rodzice odbyli długą podróż, zanim trafili do bezpiecznego kraju, jakim jest Polska.

Następnie dzieci zostały podzielone na kilkuosobowe grupki. Rysowały ilustracje do opowiadania i projektowały okładkę na książkę. Potem pracowały zbiorowo. Wycinały i nalepiały, w formie dużego plakatu, sylwetki ludzi. Praca i hasło napisane przez organizatorów „Każdy inny – wszyscy równi”, pozwoliły nam dostrzec, że wszyscy jesteśmy ludźmi, choć się różnimy. To była wartościowa lekcja. Książkę i plakat przynieśliśmy do klasy na pamiątkę tego wydarzenia.

GALERIA ZDJĘĆ

Dorota Andruszkiewicz