Wystawa „Przebaczenie i Pojednanie. Kardynał Bolesław Kominek – nieznany Ojciec Europy”.

100_3652

W dniu 2.06.2016r. uczniowie wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego ze Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Kardynała Bolesława Kominka w Katach Wrocławskich wraz z opiekunami panią Karoliną Kubalką i panią Iwoną Więcko zwiedzili wystawę „Przebaczenie i Pojednanie. Kardynał Bolesław Kominek nieznany Ojciec Europy” zorganizowaną we Wrocławiu. Ekspozycja przygotowana została z okazji obchodów 50. rocznicy wystosowania listu polskich biskupów do biskupów niemieckich, w którym znalazły się słynne słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wystawa była wcześniej pokazywana w Muzeach Watykańskich i w budynku parlamentu niemieckiego w Berlinie.

Zgodnie z wymową i przesłaniem wystawy, zaraz po wejściu na salę ekspozycyjną w Arsenale zobaczyliśmy dwie rzeźby autorstwa niemieckiego artysty Alexandra Polzina. „Reqiuem”, która symbolizowała wojnę i żałobę oraz „Podwójnego anioła” będącego symbolem pojednania. Kolejne odsłony wystawy poświęcono II wojnie światowej i doświadczeniom Kardynała Kominka, czasom stalinowskim i drodze do pojednania. Autorzy podzielili całość na niejako trzy akty, nazywając je: „W cieniu Hitlera: 1939-1945”, „W cieniu Stalina: 1945-1956”, „Droga do pojednania: 1956-1974.”

Szeroko prezentowana była biografia Kardynała Kominka, który w czasie wojny jako młody ksiądz potajemnie organizował uroczystości religijne. Przypomniano też lata okupacji Polski, a następnie czasy powojenne; okres stalinowski, internowanie kardynała Wyszyńskiego, wydarzenia Czerwca 1956 roku, historię Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Mogliśmy obejrzeć między innymi zdjęcia, fotokopie gazet, dzieła sztuki i przedmioty z poszczególnych okresów historii oraz przedmioty należące do Kardynała Bolesława Kominka.

Wystawa przedstawiała postać Kardynała Bolesława jako jednego z promotorów polsko- niemieckiego pojednania, a tym samym jednego z Ojców Europy.

Dzięki tej wystawie uczniowie pogłębili swoją wiedzę o Kardynale Bolesławie Kominku – patronie naszej szkoły.

Pedagog szkolny

Iwona Więcko

zapraszamy do galerii zdjęć: