Wyjazd Pocztu Sztandarowego w ramach projektu „Patriotyzm, wolność, niepodległość- fundamentalne wartości naszego narodu”

100_6143

W dniu 15.06.2018r. uczniowie wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego wraz z opiekunami panią Karoliną Kubalka i panią Iwoną Więcko udali się do Wrocławia w ramach projektu „Patriotyzm, wolność, niepodległość- fundamentalne wartości naszego narodu”., którego celem jest zapoznawanie z wybitnymi patriotami Ojcami Niepodległości oraz pogłębianie wiedzy o życiu i działalności Kardynała Bolesława Kominka- patrona naszej szkoły.

W Muzeum Miejskim we Wrocławiu obejrzeliśmy wystawę „Drogi do  niepodległości” zorganizowaną przez Muzeum Militariów i Muzeum Sztuki Medalierskiej w ramach 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Na wystawie zaprezentowano sylwetki wybitnych legionistów, którzy w 1914 rozpoczęli marsz ku niepodległości. Wystawę uzupełniały zabytki z epoki, broń i wyposażenie z epoki, którym posługiwał się żołnierz polski w bojach o niepodległą ojczyznę. Ekspozycja zdjęć  legionistów przedstawiała różnorodność mundurów i uzbrojenia, a dzięki zachowanym kartom służbowy mieliśmy okazję zobaczyć, w jaki sposób wydawano rozkazy na piśmie. Wystawione w gablotach odznaki jednostek wojska polskiego II Rzeczpospolitej to prawdziwe dzieła sztuki. Większość jednostek powstała lub kultywowała tradycje związane z odzyskaniem niepodległości. Ciekawym eksponatem była maska pośmiertna marszałka Józefa Piłsudskiego oraz model pomnika Czwórka w Marszu (symbolizującą Królestwo Polskie, Małopolskę, Śląsk i Wielkopolskę) autorstwa rzeźbiarza Jana Raszki, przedstawiająca czwórkę legionistów maszerujących po „niepodległość”.

Następnie udaliśmy się pod pomnik Kardynała Bolesława Kominka, który znajduje się na skwerze na wyspie Piasek, tuż przy moście Tumskim we Wrocławiu, u wejścia na Ostrów Tumski. Pomnik kardynała Bolesława Kominka został odsłonięty 3 XII 2005 r. z okazji 40 rocznicy wystosowania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Autorem dzieła jest rzeźbiarz Sławoj Ostrowski, profesor z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a wykonawcą pracownia odlewnicza Emila Kosickiego w Komornikach koło Poznania. Kardynał został przedstawiony w stroju pontyfikalnym, trzymając w rękach gołębia, jako symbol pokoju i listu wystosowanego do biskupów niemieckich. Pod pomnikiem znajduje się napis w języku polskim i niemieckim ze słynnego Orędzia: „…przebaczamy i prosimy o przebaczenie.”

Odwiedziliśmy również grób naszego patrona, który znajduje się  w kaplicy św. Kazimierza w Katedrze Wrocławskiej.

Pedagog szkolny

Iwona Więcko

zapraszamy do galerii zdjęć

.