Szlakiem przyrody i legend ślężańskich – wycieczka klas 1a i 1c

Dnia 28 maja 2021 r. klasy pierwsze wraz z wychowawczyniami i opiekunami wybrały się na górę Ślężę. Przewodnikiem naszym była pani Marta Miniewicz – przewodnik po Wrocławiu, Dolnym Śląsku, Sudetach, autorka książek dla dzieci.

Wędrówkę rozpoczęliśmy od obejrzenia olbrzymiego, kamiennego Mnicha, kultowej rzeźby w Sobótce. Następnie udaliśmy się na Przełęcz Tąpadła. Otrzymaliśmy tam rozkładane, kolorowe mapki okolicy Ślęży i raźnym krokiem wyruszyliśmy na szlak.

Podczas wędrówki pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała nam ślężańskie legendy. Dowiedzieliśmy się, jak według legendy powstała Ślęża. Usłyszeliśmy opowieść o kwiecie paproci, który zakwita w najkrótszą noc w roku na zboczach Ślęży, daje bogactwo, ale szczęścia dotychczas nie przyniósł. Poznaliśmy historię cudownego źródełka, do którego trafić mogą najodważniejsi. Wysłuchaliśmy też bardzo smutnej legendy o służącej i niedźwiedziu, których posągi wykute w kamieniu znajdują się na zboczu Ślęży.

Na szlaku mieliśmy oczy i uszy szeroko otwarte, dlatego słyszeliśmy piękny śpiew leśnych ptaków. Oglądaliśmy napotkane rośliny, owady, nory małych zwierząt. Przemknęła nam wiewiórka. Zahuczała sowa. Przecież nie od dziś wiadomo, że las jest domem dla zwierząt.

Wycieczka była bardzo udana i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Galeria zdjęć

                                         Dorota Andruszkiewicz, Marta Jędrasiewicz