„Spotkania z Europą” – Jestem Polakiem i Europejczykiem zajęcia z Panią Marią Kempf z MDK Fabryczna Wrocław

W dniu 11 marca 2024 r. dzieci na zajęciach świetlicowych poznały historię i okoliczności powstania hymnu Unii Europejskiej. Wysłuchały i odśpiewały utwór „Oda do radości”, będący poematem niemieckiego poety, filozofa, historyka i estetyka Fryderyka Schillera, do którego muzykę napisał Ludwig van Beethoven. Ciekawostką jest fakt, iż wśród czytelników dzieł Fryderyka Schillera był m.in. Adam Mickiewicz, który tłumaczył na język polski jego ballady.
Pani Maria przygotowała i omówiła rycinę prezentującą rok i ilość krajów przystępujących do Unii Europejskiej począwszy od 1957 do 2013 roku. 
Wskazała uczniom na wspólne wartości wynikające z bycia Polakiem i Europejczykiem. Uczniowie z dużym zaangażowaniem pracowali z mapą odkrywając symbole ukryte w poszczególnych krajach europejskich.


Zespół nauczycieli świetlicy