Poznajemy artystów

W 2 semestrze w świetlicy odbywał się cykl zajęć pt. „Poznajemy artystów”. Na poszczególnych zajęciach dzieci zapoznawały się ze sztuką wybranych artystów. Następnie wykonywały przeróżne prace plastyczne odnoszące się do poznanego artysty.

JOAN MIRÓ

Na pierwszych zajęciach uczniowie przyglądali się twórczości Joan Miró. Oglądali jego malarskie prace. Następnie poprzez grę/zabawę stworzyli swoje rysunki wykorzystując elementy widoczne na jego obrazach.

PAUL KLEE

Uczniom zostały zaprezentowane obrazy Paul’a Klee, po czym sami przystąpili do tworzenia własnych prac wzorowanych na jego grafice. Twórczo wycinali czarno-białe szablony prac malarza, umieszczali je według własnej wizji na kolorowych tłach i punktowo malowali.

VASSILY KINDINSKY

Dzieci poznali kolejnego artystę Vassily Kindinsky. Mając szablony elementów widniejących na jego obrazach, dzieci przystąpiły do kolorowania i wspólnego oklejania nimi czarnego tła. Stworzyły własną kompozycję kolorowego zestawu.

SALVADOR DALI

Tym razem uczniowie zapoznali się z twórczością Salvadora Dali i przystąpili do plastycznych prac. Mając zarys twarzy artysty (oczy, nos i usta z charakterystycznym wąsem), umieścili ją na tle własnego pomysłu. Wykorzystali ją do stworzenia swoich dzieł.

VINCENT VAN GOGH

Dzieciom został przedstawiony malarz Vincent van Gogh. Obejrzane zostały nagrania z multisensorycznej, niezwykle angażującej zmysły wystawy największych dzieł malarza dostępnej obecnie we Wrocławiu. Omówiona została twórczość artysty i ten nowoczesny sposób pokazania sztuki. Uczniowie do wglądu mieli również czasopismo poświęcone artyście. Następnie mając szablon obrazu van Gogh’a „Gwieździsta noc” stworzyli swoją interpretację, kopię dzieła.

PABLO PICASSO

Ostatnim omówionym artystą był Pablo Picasso. Po zapoznaniu się z obrazami malarza, dzieci wzorując się na artyście przystąpiły do malowania. W celu ułatwienia i zwiększenia zaangażowania, mogły skorzystać też z prostego szablonu.

W nowym roku szkolnym cykl zajęć „Poznajemy artystów” będzie kontynuowany. Dzieci będą zatem poznawać kolejnych artystów i w oparciu o nich tworzyć własne dzieła.

Marta Tysz