Ogólnopolski Konkurs o Św. Maksymilianie

zuzannabNajwyższe miejsce!       

            Święci odgrywają ważną rolę w życiu każdego chrześcijanina. To oni orędują za nami u Boga, wspierają nas, są naszymi patronami, możemy ich naśladować i modlić się do nich. Na szczególną uwagę zasługuje święty Maksymilian Kolbe. Ten prosty człowiek, a zarazem brat zakonny – franciszkanin, stał się męczennikiem XX wieku.

            Kiedy wybuchła II wojna światowa, okupanci zajęli klasztor i aresztowali wielu braci, gestapo wywiozło również ojca Maksymiliana do obozu Auschwitz – Birkenau, gdzie był prześladowany i katowany z racji bycia duchownym.
Z obozowego bloku nr 10, gdzie przebywał przyszły święty, uciekł jeden ze  współwięźniów. W odwecie strażnicy skazali na śmierć głodową dziesięciu więźniów, wśród których znalazł się pan Franciszek Gajowniczek. Wiedząc, co go czeka, zaczął szlochać i płakać, że już więcej nie zobaczy swojej żony oraz dzieci. Wówczas przed komendantem obozu wystąpił ojciec Maksymilian, proponując przyjąć na siebie wyrok za swojego brata. Był to jedyny przypadek w tym obozie, gdzie ktoś oddaje swoje życie za drugiego człowieka. 14 sierpnia 1941 roku w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny kapłan oddał swoje życie.

            Klasztor Ojców Franciszkanów z siedzibą w Siedlcach zorganizował XI Ogólnopolską Franciszkańską Olimpiadę Wiedzy o Świętym Maksymilianie dla Szkół Podstawowych. Celem tego przedsięwzięcia było przybliżenie dzieciom i młodzieży postaci świętego Maksymiliana Marii Kolbego, odnoszenie zdobytej wiedzy o św. Maksymilianie do  współczesności i inspiracja własnych zachowań na wzór świętego, zainteresowanie dzieci wiedzą religijną, odkrywanie i rozwijanie uzdolnień uczniów oraz współpraca katechetów w zakresie pracy z uczniem.

            Zadaniem uczestników ze szkół podstawowych z całej Polski było wykonanie samodzielnie na temat świętego  pracy plastycznej w formacie A3 w jednej z podanych technik. Uczniowie  mieli przedstawić w pracy fragment z książki Marii Kączkowskiej pt.: „Ojciec Kolbe”.

            Cieszy mnie fakt, że uczennica Zuzanna Bieszczad z klasy Va ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kardynała Bolesława Kominka w Kątach Wrocławskich zdobyła I miejsce. Dziewczynka wykonała pracę plastyczną techniką akwarele. Jej dzieło znajduje się na stronie internetowej http://www.olimpiada.franciszkanie-warszawa.pl/

            Zuzannie oraz jej rodzicom gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Adam Wilczyński – katecheta