Drugoklasiści na wycieczce w górach.

W czwartek 10 czerwca uczniowie klas: IIa i IIb, wraz z wychowawczyniami pojechali na wycieczkę w Góry Sowie leżące w paśmie Sudetów Środkowych. Są to jedne z najstarszych gór w Europie. Dzieci postanowiły zdobyć szczyt góry Wielka Sowa.

Niebo było słoneczne, czasami pojawiały się niewielkie chmury. 

Wędrówkę rozpoczęli z przewodnikiem, który opowiedział skąd pochodzi nazwa góry. Przed nimi był marsz na wysokość 1015 m n.p.m,

Trasa pod górę okazała się dość stroma i kamienista, ale uczniowie wspaniale sobie radzili i nie potrzebowali dodatkowych motywacji. Idąc lasem, podziwiali wspaniałe widoki i dzielili się wrażeniami.

Po około godzinie wspinaczki dotarli na szczyt. Wszyscy podekscytowani i uśmiechnięci przekroczyli drewnianą bramę i ujrzeli wieżę widokową.

Drugoklasiści wspólnie zdobyli swój pierwszy tysięcznik!

Po krótkim odpoczynku weszli na wieżę, którą wybudowano w 1906 r. Ma ona wysokość 25 metrów. Wejście i zejście krętymi schodami wymagało odwagi. Warto było pokonać strach, gdyż z góry roztaczał się naprawdę wspaniały widok. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Śnieżkę oraz masyw Ślęży.

Nie obyło się bez przygód. W drodze powrotnej, po kilkudziesięciu minutach niebo pokryły szare i deszczowe chmury, a w oddali słychać było grzmoty. Na szczęście wycieczkowicze byli już blisko schroniska Orzeł. Schronili się w Piwnicy, która okazała się pięknym, klimatycznym pomieszczeniem dla turystów. Przy drewnianych stołach, rozmawiając i dzieląc się wrażeniami przeczekali deszcz. 

Z plecakami wypchanymi upominkami , głowami pełnymi wrażeń i aparatami wypełnionymi pięknymi zdjęciami wrócili do szkoły.

Dnia 15 czerwca klasa IIc z wychowawcą i opiekunami wybrała się na wycieczkę na górę Ślężę. Po przyjeździe do Sobótki uczniowie spotkali się z przewodnikiem górskim Panem Wiesławem Pazganem, który w interesujący sposób przybliżył im historię oraz walory przyrodnicze „dziewiczego” Masywu Ślęży.  Uczniowie wysłuchali wielu legend związanych z tym pięknym miejscem np.  „o wędrującym mnichu”, który co roku przesuwa się o ziarnko piasku w stronę szczytu Ślęży.

Po przyjeździe na Przełęcz Tąpadła,  młodzi turyści słuchając opowieści przewodnika  wyruszyli za żółtymi znakami turystycznymi w kierunku Ślęży. Spacerując ścieżką przyrodniczą składającą się z sześciu przystanków – tablic, poznali walory przyrodnicze i kulturowe Masywu Ślęży.

Uczniowie zwiedzili również zbudowany pod koniec XX w. kościół Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, który zachwycił ich swoim oryginalnym stylem. Po zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć, kupieniu pamiątek, uczniowie klasy IIc zmęczenia, a zarazem zadowoleni wyruszyli w drogę powrotną do domu.

Galeria zdjęć klasy II a

Galeria zdjęć klasy II b

Galeria zdjęć klasy II c

Wychowawczynie: Alicja Łęgocka – Drab

Iwona Gidzińska

Magdalena Kościelna