„Droga Polaków do Niepodległości”

DSC_2548

Dla każdego Polaka 11 listopada jest dniem szczególnym. Na ogół towarzyszą mu chwile zadumy i refleksji nad historią, wartością życia i tożsamością narodową. W tym roku radość z odzyskanej wolności możemy świętować już po raz setny, dlatego rocznica ta jest wyjątkowym świętem. Podobnie jak wiele instytucji i organizacji nasza szkoła w ciągu całego roku włącza się w realizację działań, którym towarzyszy wspólna intencja – dla Niepodległej…

Odzyskanie Niepodległości jest świętem całego narodu, społeczności, dlatego 8. listopada, w godzinach popołudniowych uroczystość zatytułowaną „Droga Polaków do Niepodległości” celebrowaliśmy w najbliższym środowisku – społeczności szkolnej i mieszkańców Kątów Wrocławskich. Jest nam niezmiernie miło, że tego dnia bardzo licznie przybyli do nas zaproszeni goście: przedstawiciele władz naszego miasta, dyrektorzy i pracownicy instytucji współpracujących ze szkołą, rodzice i krewni naszych podopiecznych, młodzież ze szkoły oraz nauczyciele.

Uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem  nauczycieli,  przygotowali niezwykłe widowisko. Za pomocą krótkich scenek teatralnych przypomnieli o wydarzeniach historycznych, które stały się przyczyną utraty suwerenności oraz wielu nieudanych prób jej odzyskania. Widzowie obejrzeli miedzy innymi  symboliczną scenę podziału Polski między państwa zaborcze, spisek podchorążych poprzedzający powstanie styczniowe, wzruszający obraz  rodaków wyruszających na emigrację.  W pokazie choreograficznym uczniowie odegrali jedną z bitew  powstania styczniowego.  Na scenie pojawił się  w krótkiej scenie mistrz  Ignacy Paderewski oraz Ignacy Daszyński. Niecodziennych przeżyć  doświadczyli widzowie,  oglądając  scenę, w której Józef Piłsudski wygłosił odezwę do żołnierzy,  wzywając ich do walki o wolność.  W widowisku wystąpili uczniowie oraz nauczyciele,  wykonawcy zaprezentowali również patriotyczne pieśni. Na scenie pojawili się tancerze zespołu Haneczka, którzy odegrali rolę ułanów, a następnie niezwykle efektownym polonezem bardzo wymownie nawiązali do chwil zwycięstwa. Podczas finałowej sceny , gdzie  godnie  i pięknie uhonorowane zostały polskie symbole narodowe, w oczach widzów pojawiły się łzy wzruszenia. Występy uczniów przeplatane były historycznym komentarzem, a całe widowisko rozgrywało się na tle pokazu multimedialnego, w którym nie zabrakło archiwalnych nagrań wystąpień dowódców kształtującej się nowej Rzeczypospolitej. Wspominając losy Polaków, nie sposób oddzielić historii od literatury, dlatego w trakcie spektaklu usłyszeliśmy utwory takie jak Moja piosnka czy Inwokacja, które uczniowie deklamowali wraz z nauczycielami. Wspólnie odśpiewaliśmy również Rotę.

Mówią, że sztuka nigdy nie powstaje w próżni, dlatego ogromną rolę odegrała starannie przygotowana i bardzo symboliczna scenografia, muzyka oraz oświetlenie, które wprowadziły publiczność w atmosferę tego wyjątkowego święta. Kolejnego dnia podczas apelu inscenizację tę obejrzeli wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Pomysłodawczynią, reżyserką i koordynatorką tej uroczystości była pani dyrektor Ewa Winnicka. W działania zaangażowali się także pani dyrektor Beata Zielińska oraz nauczyciele: pani Lucyna Dziubczyńska – Szram, pani Agnieszka Nawrocka, pani Katarzyna Łęczycka – Szylar, pani Angelika Śmigielska – Cygan, pani Marzena Winter oraz pan Wojciech Szram.  Jesteśmy dumni, że przygotowane przez nas widowisko spotkało się z wysoką oceną publiczności. Dziękujemy wszystkim,  w szczególnie uczniom, którzy wraz z nami przyczynili się do tego, aby jubileusz setnej rocznicy Święta Niepodległości został przez naszą szkołę tak godnie uczczony.

Ewa Winnicka

Angelika Śmigielska – Cygan

Katarzyna Łęczycka – Szylar

  DSC_2446 DSC_2452 DSC_2458 DSC_2463 DSC_2472 DSC_2506 DSC_2521 DSC_2537 DSC_2540 DSC_2557DSC_0007 DSC_2581 DSC_2583DSC_0055

galeria zdjęć

galeria zdjęć