Ciekawscy drugoklasiści poznają wszechświat.

Uczniowie klasy 2c w tym roku szkolnym realizują zajęcia w oparciu o projekty „W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat?” oraz „Akademia H2O”. Podczas zajęć uczniowie prowadzą doświadczenia i obserwacje, które przybliżą im podstawowe informacje o przestrzeni kosmicznej. Poznają planety Układu Słonecznego, spróbują zaobserwować spadające gwiazdy oraz dowiadują się, czym są strefy czasowe.

Na zakończenie spróbują zaprojektować strój kosmonauty i zbudować rakietę.

 W grudniu wychowawczyni Iwona Gidzińska przygotowała i przeprowadziła zajęcia.

Na początku uczniowie obejrzeli film edukacyjny, na którym dziennikarz naukowy Łukasz Lamża wyjaśniał genezę powstania planet. Dzieci dowiedziały się, ile lat temu powstała Ziemia, Wenus oraz gwiazda Słońce. Następnie układały z puzzli Układ Słoneczny. 

Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej i rozmowie z zakresu astronomii polegającej na wyszukiwaniu różnic między gwiazdą, planetą i księżycem, dzieci przystąpiły do budowy Układu Słonecznego i podpisywania planet. Za pomocą globusa i latarki wyjaśniały, w jaki sposób nastaje dzień i noc.

Zajęcia w ramach projektu połączone były z zajęciami „Akademii H2O”, gdzie  z pomocą doświadczenia uczniowie wyjaśniali istnienie wody we wszechświecie. Dowiedzieli się, że woda na Ziemi pojawiła się właśnie z kosmosu. Zapoznali się z różnymi teoriami naukowców badających źródła istnienia wody.

Dzięki tym zajęciom dzieci uświadomiły sobie znaczenie wody dla życia na Ziemi i konieczności ochrony tych zasobów. 

W trakcie zajęć nie zabrakło również zabaw ruchowych i zajęć plastycznych, na których uczniowie wymyślali nazwę nowoodkrytej planety oraz rysowali, jak mogłaby wyglądać.