Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Dnia 30.01.2022r uczniowie klas 5a i 5b w ramach wycieczki programowej mieli okazję do zwiedzania manufaktury naczyń kamionkowych w Bolesławcu, gdzie każde naczynie od początku do końca wytwarzane jest ręcznie.
Podczas wizyty w Manufakturze, pod opieką przewodnika, uczniowie poznali wszystkie etapy produkcji naczyń kamionkowych, począwszy od wytworzenia masy ceramicznej, poprzez proces odlewu form, ręczne toczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie, po ostateczny, drugi wypał kamionkowych naczyń.
W programie warsztatów ceramicznych, uczniowie mieli możliwość – korzystając z technologii stempelków – własnoręcznie pomalować miseczkę, dzięki czemu rozwijały swoje zdolności manualne i wrażliwość artystyczną.

Marta Czerwieniec, Adrian Czerwieniec