ŻONKILE

Klasa 4a przyłączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” zorganizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich upamiętniającej Powstanie w Getcie Warszawskim.  

Kilka słów o historii. 

Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło dnia 19 kwietnia i trwało do 16 maja 1943 roku. Ten heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o godność. Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. 

Dlaczego żonkile?  

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. 

Żonkile od klasy 4a. 

Klasa 4a przygotowała, na podstawie instrukcji przesłanej prze Muzeum POLIN, żonkile – symbol Powstania w Getcie Warszawskim. Ponadto niektórzy uczniowie poszukali w swoich ogrodach tych żółtych kwiatów. Podczas godziny wychowawczej wykorzystaliśmy materiały edukacyjne przygotowane przez Muzeum POLIN. Wysłuchaliśmy opowiadania, oglądnęliśmy zdjęcia z getta warszawskiego, porozmawialiśmy o historii naszego kraju.  

Wiemy, że pamięć i wiedza o przeszłości, to jeden z elementów kształtujących tożsamość i świadomość historyczną. 

Materiały: 

1. Opowiadanie dla klas 1-4: Justyna Bednarek „Historia z pewnej ulicy”  

2.Film dla klasy 5-6: Będę pisać – film edukacyjny  

3. Film dla klas 7-8: Muranów – Dzielnica Północna – film edukacyjny  

Aleksandra Ławrynowicz  

Wychowawczyni klasy 4a