Wycieczka na górę Ślężę

Dnia 23 maja 2024 r. klasy Ia i Ib wraz z wychowawczyniami i opiekunami wybrały się na górę Ślężę. Przewodnikiem naszym była pani Alina Filipowicz – przewodnik po Wrocławiu, Dolnym Śląsku, Sudetach.

Wędrówkę rozpoczęliśmy od obejrzenia makiety masywu Ślęży w Sobótce. Następnie udaliśmy się na Przełęcz Tąpadła. Otrzymaliśmy tam rozkładane, kolorowe mapki okolicy Ślęży i raźnym krokiem wyruszyliśmy na szlak.

Podczas wędrówki pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała nam ślężańskie legendy. Dowiedzieliśmy się, jak według legendy powstała Ślęża. Usłyszeliśmy opowieść o kwiecie paproci, który zakwita w najkrótszą noc w roku na zboczach Ślęży, daje bogactwo, ale szczęścia dotychczas nie przyniósł. Poznaliśmy historię cudownego źródełka, do którego trafić mogą najodważniejsi. Wysłuchaliśmy też bardzo smutnej legendy o służącej i niedźwiedziu, których posągi wykute w kamieniu znajdują się na zboczu Ślęży.

Na szlaku mieliśmy oczy i uszy szeroko otwarte, dlatego słyszeliśmy piękny śpiew leśnych ptaków. Oglądaliśmy napotkane rośliny, owady, nory małych zwierząt. Przemknęła nam wiewiórka. Zahuczała sowa. Przecież nie od dziś wiadomo, że las jest domem dla zwierząt.

Wycieczka była bardzo udana i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Alicja Szram

GALERIA ZDJĘĆ