Warsztaty profilaktyczne „Cyberbezpieczni 2.0”

W dniu 17.10.2023r. w klasie 5a, 5b oraz we wszystkich  klasach VI odbyły się warsztaty profilaktyczne  „Cyberbezpieczni 2.0” prowadzone przez p. Krzysztofa Pławeckiego  Prezesa Zarządu Fundacji  LexCultura . Warsztaty zorganizowała wicedyrektor Iwona Więcko. Projekt Fundacji LexCultura na temat „Cyberbezpieczni 2.0” skierowany jest do młodzieży z publicznych szkół znajdujących się na terenie Powiatu Wrocławskiego.

Celem projektu było:

– podniesienie poziomu świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci w aspekcie profilaktycznym, ekonomicznym oraz społecznym.

Zajęcia pozwoliły uczestnikom poznać między innymi:

– zagrożenia oraz konsekwencje związane z nadmiernym korzystaniem z nowoczesnych technologii;

– pozorne i rzeczywiste szanse rozwoju osobistego za pośrednictwem gier;

– ryzyka oraz ewentualne konsekwencje nawiązywania znajomości przez Internet;

– konsekwencje oraz przykłady nieroztropnej dystrybucji informacji w Internecie;

– problematykę mikropłatności i cyfrowego hazardu;

– najczęstsze oszustwa finansowe na platformach społecznościowych;

– istotę kryptowalut i ryzyka związane z inwestowaniem w sieci.

Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się również, jak rozpoznawać oraz zwalczać cyberprzemoc oraz hejt. Przypomniano dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci oraz poinformowano, gdzie mogą szukać pomocy w przypadku, gdy staną się ofiarami cyberprzemocy.

            Uczniowie chętnie uczestniczyli w warsztatach. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się kwestia uzależnień od gier komputerowych oraz oszustw zakupowych w sklepach internetowych. Zajęcia prowadzone były przez prawnika specjalizującego się w prawie cyberprzestrzeni.

Wicedyrektor

Iwona Więcko