Uroczystość z okazji 50 lecia Orędzia

Dnia 19 listopada 2015 r. odbyła się uroczystość z okazji 50 lecia Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Kardynała Bolesława Kominka w Kątach Wrocławskich oraz Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich.

Uroczystość stanowiła  jeden z elementów ogólnopolskich obchodów rocznicy pojednania polsko-niemieckiego, którego współtwórcą był Kardynał Bolesław Kominek –  patron szkoły podstawowej.

mini-RSCN1348mini-DSCN1187

Młodzież szkolna oraz zaproszeni goście uczestniczyli w okolicznościowej mszy świętej w kościele parafialnym w Kątach Wrocławskich celebrowanej przez Proboszcza Ryszarda Reputałę, Księdza prof. Mieczysława Koguta oraz Księdza Piotra Komandera.  Następnie zgromadzeni udali się do sali sportowej przy ul. Brzozowej, gdzie odbyła się akademia.

Swoją obecnością między innymi zaszczycili nas  Starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki, Burmistrz Miasta i Gminy Antoni Kopeć , Przewodniczący Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich Jarosław Wojciechowski oraz wielu innych znakomitych gości.

mini-DSCN1261mini-DSCN1346

W bardzo ciekawy sposób pokazane zostały okoliczności podpisania Orędzia oraz cele, jakie przyświecały autorom tego przedsięwzięcia z Kardynałem Kominkiem na czele.  Dzięki wystąpieniom gości widzowie mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii ukazującej trudne chwile w dziejach naszego narodu.  Motywem spotkania stały się słowa „ Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

Niezwykłych wzruszeń  dostarczyły występy artystyczne gimnazjalistów, którzy w pokazie pod tytułem „Współpraca – pojednanie – zjednoczenie”  zilustrowali  tańcem , muzyką, gestem bardzo trudne zdarzenia historyczne, kluczowe dla zmian, jakie dokonały się w Europie.  Niezwykłym aplauzem nagradzano występy zespołów ludowych „Haneczki „ i „ Hanki” . Zaprezentowały one tańce śląskie i narodowe we wspólnym  układzie tanecznym dorosłych i dzieci.

mini-DSCN1306mini-DSCN1311

mini-DSCN1246mini-DSCN1344

Inicjatorkami uroczystości byli dyrektorzy szkół Lidia Reps i Agnieszka Górska.  Organizatorom oraz wszystkim nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie obchodów 50 lecia Orędzia biskupów należą się wyrazy uznania i serdeczne gratulacje . Ta wspólna inicjatywa jest znakomitym przykładem  tego, jak piękne owoce może przynieść społeczeństwu współpraca i wzajemne wspieranie się w dążeniu do wyznaczonego celu.

mini-DSCN1215  Dyrektor szkoły Lidia Reps

zapraszamy do galerii zdjęć: