„Spotkania z Europą” – „Co zawdzięczamy starożytnym?”, zajęcia z Panią Marią Kempf z MDK Fabryczna Wrocław

W dniu 12 lutego uczniowie ze szkolnej świetlicy uczestniczyli w „Spotkaniu z Europą”, którego tematem przewodnim było dziedzictwo starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu. 
Podczas spotkania Pani Maria opowiedziała dzieciom co odziedziczyliśmy po Grekach m.in.: klasyczne świątynie, rzeźby, kolumny, ceramikę, igrzyska sportowe, maraton, „złoty laur”, amfiteatry, teatry, utwory, pieśni, poezje, naukę – filozofia, matematyka, fizyka, medycyna, astronomia. Uczniowie dowiedzieli się także o niektórych najważniejszych dokonaniach Rzymian m.in.: wille z dziedzińcami, termy, mosty, akwedukty (wodociągi), sklepienie – łuki, kopuły, gmachy, nowe materiały budowlane – beton, zaprawa cementowa, nowe rodzaje broni – katapulty, cyfry rzymskie – numerologia, język – łacina, literatura klasyczna.
Duże zainteresowanie wywarło na uczniach zademonstrowane przez p. Marię doświadczenie fizyczne, którego autorstwo przypisywane jest Archimedesowi.


Zespół Nauczycieli Świetlicy