Profilaktyka 2010/2011

Przedstawienie profilaktyczne „Dylematy małej Agaty”

p20

Wystawione  w  naszej  szkole  19.10.2010  przez teatr  „Kurtyna”  z  Krakowa.  Spektakl  został   przygotowany  z   myślą  o   dzieciach klas 1-3 i opowiadał o   rozterkach   małej   Agatki,   która   dokonuje   ważnych   wyborów.   Poruszane   były   także problemy bezpieczeństwa dzieci poza domem oraz kwestie właściwego odżywiania. W  treściach  przedstawienia   przewijały   się    cały   czas numery telefonów alarmowych. Tytułowa Agatka namawiała również do posłuszeństwa wobec rodziców.

Spektakl profilaktyczny dla uczniów klas 4-6 pt „Nie dręcz mnie”.

p21

W przedstawieniu tym poruszano problematykę  przemocy  fizycznej i   psychicznej  w szkołach.  Zwrócono szczególną uwagę na agresję słowną, którą coraz  częściej  stosują  uczniowie.  Uświadamiano uczniom, że powinni zgłaszać  osobom  dorosłym  wszystkie  sytuacje, w których są świadkami bądź ofiarami przemocy, gdyż w ten sposób można pomóc i sprawić,  że  osoby,  które  stosują przemoc wobec innych nie pozostaną bezkarne.

„Mikołaj czy rózga” – akcja przy współpracy policji

p23

6 grudnia 2010 r., jak każdego roku, uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w akcji  profilaktycznej  dla kierowców pod hasłem „Mikołaj czy rózga”. Dzieci asystowały  policjantom podczas   kontroli  drogowej  przed   naszą szkołą. Kierowcy, którzy przestrzegają przepisów otrzymali upominek. Jeżeli natomiast policjanci dopatrzyli się łamania przepisów kodeksu drogowego, kierującemu pojazdem wręczona została rózga.

„Wypadki na drogach – porozmawiajmy”

p22

Nasza   szkoła   brała   udział  w  akcji  „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”.   Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo” realizowało trzecią już edycję tej ogólnopolskiej  akcji w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Akcja przebiegała pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej Pani Katarzyny Hall, Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu   Drogowego  oraz  uzyskała poparcie Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kardynała Bolesława Kominka uzyskała III miejsce w ogólnopolskim konkursie „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”. Więcej informacji na stronie:

Szkolna akcja „Bezpieczne ferie”

p24

W ostatnim dniu nauki, przed feriami,  nauczyciele  wraz  z  uczniami  rozmawiali  na temat  bezpiecznych zabaw podczas wypoczynku zimowego. Na zajęciach koła informatycznego, uczniowie projektowali prace techniką komputerową. Uczniowie klas I-III wzięli udział w szkolnym konkursie „Bezpieczne ferie zimowe”.

Przedstawienie profilaktyczne „W zdrowym ciele zdrowy duch”.

p25

Uczniowie klasy IIc, pod opieką wychowawczyni p. Renaty Palińskiej, zaprezentowali uczniom klas 1-3 krótki występ   artystyczny,  który  miał  na celu uświadomienie dzieciom konieczności dbania o prawidłowy rozwój i zdrowie.  Uczniowie   klasy   IIc,  w   żartobliwy   sposób zachęcali swoich kolegów ze szkoły do uprawiania różnych sportów i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Przedstawienie profilaktyczne „Sekrety Pana Kleksa”.

p26

Spektakl profilaktyczny zaprezentowany został uczniom klas 1-3. Jego głównym celem  było,  w żartobliwy i przystępny sposób, ukazanie negatywnych skutków wszelkich nałogów. Atrakcją przedstawienia było to, iż dzieci miały możliwość czynnego w nim uczestniczenia.

Przedstawienie profilaktyczne dla uczniów klas IV-VI „Tolerancja i szacunek”.

p27

W dniu 6.04.2011r. w Szkole Podstawowej nr 1 imienia Kardynała Bolesława Kominka w Kątach Wrocławskich, dla uczniów klas IV-VI, odbyło się przedstawienie profilaktyczne pt.,, Tolerancja i szacunek” wystawiane przez Teatr Edukacji i Profilaktyki ,,Maska” z Krakowa. Spektakl ukazywał przyczyny nietolerancji i pokazywał uczniom, jak można z nią walczyć. Uświadomiono dzieciom, że obce pochodzenie, odmienna kultura, inna religia czy niepełnosprawność nie jest powodem do drwin i wyśmiewania, gdyż każdy człowiek zasługuje na szacunek. Pokazano uczniom, że silni ludzie nie poniżają i nie krzywdzą słabszych lecz im pomagają.

Udział  uczniów klas Ib i Ic w ogólnopolskiej akcji „Zaszalej z Drużyną Bugsa”

p28

Na parkingu Centrum Handlowego Korona, wystartowała wrocławska odsłona ogólnopolskiej  akcji promującej ruch i zabawę „Zaszalej z Drużyną Bugsa”. W ogromnym namiocie znalazło się mnóstwo bezpłatnych atrakcji dla   dzieci.   Królik  Bugs,  wraz  z  przyjaciółmi, zaprosił dzieci do przejścia kolejnych stopni wtajemniczenia w aktywny  tryb  życia.  Od  gry w piłkę, przez mini-golfa, wspinaczkę, zjeżdżalnię, aż po kręgle. Dzieci miały szansę  wykazać   się   sprawnością,   hartem   ducha  i   umiejętnością  pracy w  zespole. Po zaliczeniu toru przeszkód otrzymali honorowe członkostwo w Drużynie Bugsa w postaci imiennego dyplomu.

Marsz  profilaktyczny dla uczniów klas IV-VI w ramach Światowego Dnia Bez Papierosa

p29

W dniu 31.05.2011r. odbył się marsz profilaktyczny zorganizowany w ramach Światowego Dnia Bez Papierosa. Organizatorkami marszu były: pani Iwona Więcko – pedagog ze Szkoły Podstawowej nr1 imienia Kardynała Bolesława Kominka w Kątach Wrocławskich i pani Wioleta Tomczuk-pedagog z Gimnazjum imienia Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich. Celem marszu było promowanie zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr1 imienia Kardynała Bolesława Kominka w Kątach Wrocławskich, ze Szkoły Podstawowej nr 2, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego oraz uczniowie z Gimnazjum imienia Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich ze specjalnie przygotowanymi na ten dzień plakatami, transparentami z hasłami profilaktycznymi, balonami, gwizdkami i trąbkami wspólnie przemaszerowali ulicami naszego miasta, by zachęcić ludzi do zdrowego stylu życia bez palenia papierosów. Marsz profilaktyczny służył również integracji środowisk szkolnych z naszego miasta.