Lekcja otwarta dla Rodziców klasy 4a

mini-DSCN4555Lekcja otwarta dla Rodziców klasy 4a i zaproszonych gości – podsumowanie projektu  „Warzywa i owoce okiem młodego literata”

Temat lekcji : Warzywa i owoce strażnikami naszego zdrowia.

Dnia 29 maja 2014 odbyła się lekcja otwarta dla Rodziców klasy 4 czwartej „a” i zaproszonych gości będąca podsumowanie projektu „ Warzywa i owoce okiem młodego literata”. Najważniejszym punktem lekcji była prezentacja wytworów prac dzieci – przygotowanych przez nich projektów. Zebrani z zainteresowaniem obejrzeli efekty prac  uczniów – zabawne wierszyki, ciekawe krzyżówki, pouczające opowiadania, śmieszne rymowanki itp. Każde dziecko zaprezentowało wybrany element swojego projektu. Ale to nie wszystko.

Podczas zajęć dzieci miały do wykonania wiele zadań, z którymi poradziły sobie znakomicie. Aby się dowiedzieć, jaki jest temat lekcji , uczniowie musieli rozwiązać szereg zadań, wykonywali je metodą pracy w grupach. Rozwiązywali krzyżówkę, układali wyrazy według alfabetu, dzielili wyrazy na głoski i litery, samogłoski i spółgłoski, dobierali przeciwstawne wyrazy, nazywali części mowy, odmieniali przez przypadki itp.

Kolejna formą aktywności uczniów było zaplanowanie różnorodnych prac związanych z przygotowaniem pikniku.  Dzieci ( metodą burzy mózgów ) najpierw  planowały wszystkie prace. Następnie w grupach  pisały zaproszenie dla gości, układały menu, w którym główną rolę miały odegrać owoce i warzywa, redagowały przepis kulinarny, sporządzały listę najważniejszych zadań do wykonania, aby gości pikniku znakomicie się na nim bawili.  Zdaniem Rodziców, prace zostały przez uczniów wykonane na tyle dobrze, że piknik przez nich przygotowany byłby całkiem udany.

Podczas lekcji zaprezentowany został film przedstawiający sposób wykonania sałatki warzywnej . Dzieci z uwagą go obejrzały, a następnie podawały, jakie czynności zostały wykonane przez kucharza przygotowującego danie.

Na koniec przeprowadziłam zabawę , która polegała na opisywaniu przez wybrane dziecko owocu lub warzywa w taki sposób, aby nie podawać jego nazwy. Klasa miała za zadanie odgadnąć, o czym mowa. Dzieci poradziły sobie z tym bez trudu. Lekcja przebiegła w miłej i wesołej atmosferze. Obserwując zachowanie dzieci i uśmiechy rodziców, mogę stwierdzić, że nikt się na niej nie nudził.

Nauczyciel języka polskiego klasy czwartej „a”
Ewa Winnicka

mini-DSCN4550 mini-DSCN4555 mini-DSCN4586 mini-DSCN4588 mini-DSCN4601 mini-DSCN4605 mini-DSCN4607