Lekcja matematyki z pracownikami Urzędu Statystycznego

P1010693

28 kwietnia 2016 r w klasach piątych panie z wrocławskiego urzędu statystycznego przeprowadziły lekcje pt. Jak wykorzystywać statystykę przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Celem lekcji było:

– zdobycie podstawowej wiedzy statystycznej,

– utrwalanie pojęć statystycznych (średnia arytmetyczna, dominanta),

– utrwalanie sposobu prezentacji danych w formie graficznej.

Na dzisiejszych zajęciach uczniowie zajmowali się działalnością związaną z prowadzeniem sklepu, czyli działalnością handlową. Zobaczyli jak pomocna w takiej działalności jest statystyka. Uczniowie  pracowali w grupach. Każda grupa prowadziła wspólnie działalność handlową (wszyscy członkowie grupy byli wspólnikami, współwłaścicielami sklepu).

Każdy sklep  sprzedawał 5 rodzajów produktów. Ceny produktów były nierzeczywiste, aby było łatwiej liczyć i cały utarg był  zyskiem. P1010668P1010692P1010696Zadaniem  wszystkich członków drużyny było:

-wyliczyć ile sprzedano każdego produktu z ich sklepu,

-wyliczyć zysk ze sprzedaży każdego produktu,

-zliczyć ogólny zysk ze sprzedanych produktów,

-wyliczyć średni zysk ze sprzedaży jednego rodzaju produktu,

-przygotować wykres słupkowy prezentujący zyski ze sprzedanych produktów,

-na wykresie zaznaczyć poziomą linią średni zysk ze sprzedaży jednego rodzaju produktu,

-kapitan drużyny prezentował przygotowany przez drużynę wykres oraz obliczenia dotyczące zysków i wspólnie analizowaliśmy wykres.

-uczniowie analizowali dla których produktów zysk przekroczył średni zarobek ze sprzedaży jednego rodzaju produktu, oceniali także, które produkty warto sprzedawać, a które nie.

Dziękujemy za ciekawą lekcję.

zapraszamy do galerii zdjęć: