Lekcja historii w Centrum Zajezdnia

22 lutego 2019 r. uczniowie klas IIIa i IIIb pojechali na wycieczkę do Centrum Historii Zajezdnia.

Pani przewodnik oprowadziła trzecioklasistów po wystawie głównej „Wrocław 1945-2016”. Swoją opowieść zaczęła w spokojnym miasteczku na Kresach Wschodnich w czasach II RP. Jego mieszkańcy zostali zmuszeni do zmierzenia się z realiami wojny, a później także przesiedleń i migracji. Wielu Polaków swój nowy dom znalazło we Wrocławiu.

Dzieci dowiedziały się o trudnych czasach II wojny światowej, o życiu w PRL-u, Solidarności i jej działaniach. Uczniowie otrzymali „zaświadczenie dla uzyskania ulgi na przewóz grupy przesiedleńców” i wsiedli do oryginalnego wagonu, który przewoził ludność z kresów na ziemie zachodnie.

Uczniowie zwiedzili celę, w której przetrzymywani byli więźniowie polityczni, zajrzeli do kiosku Ruchu, weszli do budki telefonicznej.

Dla opiekunów wycieczki była to przede wszystkim podróż w czasie. Odwiedziliśmy pusty sklep mięsny z czasów PRL-u, uczniowie wsiedli na rower i wzięli udział w Wyścigu Pokoju.

Muzeum pełne jest multimediów, nagrań, filmów, instalacji. Z ekranu starego telewizora gen. Jaruzelski ogłaszał stan wojenny. Największy entuzjazm wzbudził jednak „mały” fiat wypełniony 80 milionami złotych, autobus oraz sala lekcyjna i mieszkanie z lat 80-tych. Była to wyjątkowo ciekawa lekcja historii dla uczniów klas III.