Geocaching – zabawa w odkrywcę

Lubisz podróżować, spędzać czas na świeżym powietrzu i masz duszę odkrywcy? Geocaching z pewnością przypadnie ci do gustu. To połączenie aktywności fizycznej z grą terenową, która może wciągnąć cię na dobre. 

Idea gry geocaching jest niezwykle prosta i polega na odnajdywaniu ukrytych skrzynek, w których znajduje się dziennik odwiedzin (logbook). Własnoręczne umieszczenie wpisu w logbooku jest podstawą do uznania skrytki jako znalezionej. Jest to jedna z podstawowych zasad geocachingu. Aby gra była jeszcze ciekawsza, często można w skrzynkach znaleźć drobne gadżety, będące miłymi upominkami dla znalazcy. Aby nie było niejasności: odkrywca zostawia dla kolejnego gracza własny upominek. Można więc stwierdzić, że gra w geocaching to spełnienie dziecięcych marzeń o odnajdywaniu ukrytych skarbów. 

Od czasu powstania pierwszej skrytki zabawa ta rozszerzyła się na cały świat. Umieszczanie skrytek dla jej samego znalezienia staje się nudne, stąd ich autorzy starają się je urozmaicić i zachęcić poszukiwacza do odwiedzenia ich schowka. Najczęściej zakłada się skrytki w atrakcyjnych turystycznie miejscach (zabytki, przyroda, historia). Liczy się też pomysł na zamaskowanie skrytki. Skrytki mogą być różnej wielkości – od malutkich pojemniczków po olbrzymie skrzynie mogące z powodzeniem pomieścić człowieka. Im więcej pomysłowości tym skrytka lepiej oceniana przez innych. Ważne jest to, by były one szczelne i odporne na warunki atmosferyczne. Czasami znalezienie końcowej skrzynki poprzedzone jest wykonaniem określonych zadań – np. zebranie informacji z innych miejsc lub rozwiązanie zadań logicznych. Przypomina to popularną dawniej grę w podchody (jeśli nie znasz tej gry – zachęcamy do lektury:

Opis gry


Oprócz skrytek będącymi pojemnikami z logbookiem istnieje także skrzynki wirtualne, które nie posiadają pojemnika ani logbooka a ich znalezienie polega jedynie na dotarciu do określonego miejsca i zebranie stamtąd określonych informacji.

Aby znaleźć skrytkę, trzeba najpierw poznać jej współrzędne GPS. Można to zrobić na polskiej stronie internetowej www.geocaching.pl lub ściągnąć na telefon darmową aplikację Geocaching. Znajdziesz tam bazę skrytek (zwanych też keszami) dostępną na interaktywnej mapie. Są one sklasyfikowane pod kątem trudności zadania oraz trudności terenu.

Pierwszą wyprawę warto zacząć od skrzynki zlokalizowanej w pobliżu miejsca, gdzie mieszkasz. Ułatwi to poszukiwania oraz ograniczy ryzyko zgubienia się w nieznanym terenie. Zacznij od poziomu łatwego oznaczającego skrytkę łatwo widoczną, możliwą do znalezienia w ciągu kilku minut. Skrytki te ukryte są najczęściej w parkach miejskich lub terenach zielonych z dobrym dostępem. Upewnij się też, że skrzynka jest nadal aktywna.

Jeśli ostatni log (informacja o znalezieniu skrzynki) miał miejsce bardzo dawno, można podejrzewać, że pojemnik został zniszczony lub ukradziony. Przed wyruszeniem na poszukiwania pamiętaj o przygotowaniu małego drobiazgu, który pozostawisz w odnalezionej skrzynce. Możesz do tego wykorzystać malowane kamyczki zobacz

Wielką zaletą geocachingu jest fakt, że to zabawa dla wszystkich. Do rozwiązywania prostych zagadek nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu ani dużych umiejętności. Trudno też się tym znudzić, bowiem zróżnicowany poziom trudności umożliwia sięganie po coraz bardziej wymagające i czasochłonne zadania. Jeżeli więc uwielbiasz turystykę pieszą lub rowerową, geocaching to wyzwanie dla ciebie i twojej rodziny.

Życzymy niesamowitych przygód i udanej zabawy!

Wychowawcy świetlicy