25 lutego 2020 r. odbyły się w naszej szkole spotkania uczniów klas VII ze specjalistami na temat profilaktyki uzależnień oraz promocji zdrowego stylu życia.
Pierwszy wykład przeprowadził psychoterapeuta Pan Hubert Giezek. Opowiedział uczniom o łatwości uzależnienia się od narkotyków i dopalaczy, trudności wyjścia z uzależnienia i uświadomił im, jak są niebezpieczne dla zdrowia i życia młodego człowieka.
Druga godzina poświęcona była e-papierosom. Pani Marta Orel-Regucka mgr farmacji przedstawiła bardzo ciekawą prezentację „Wszystko co powinniście wiedzieć o e-papierosach” . Uczniowie między innymi dowiedzieli się dlaczego e-papierosy są tak szkodliwe i jakie są skutki ich używania. Przedstawiła wiele zagrożeń związanych ze stosowaniem e- papierosów.
Na trzeciej lekcji Pani Bożena Sakidon studentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przekazała w sposób bardzo dostępny i zrozumiały informacje o lękach, fobiach i depresji wśród dzieci i młodzieży. Przedstawiła ich przyczyny, objawy i sposób radzenia sobie z tymi problemami. Wskazała z kim powinni rozmawiać uczniowie na te tematy.
26 lutego 2020 r. odbyły się spotkania uczniów klas VI ze specjalistami na temat promocji zdrowego i ekologicznego stylu życia.
Profesor Stanisław Czaja opowiedział uczniom o strefach klimatycznych Ziemi i krajobrazach strefowych i astrefowych oraz o zmianach klimatycznych na kuli ziemskiej. Omówił przyczyny i skutki ocieplania się klimatu i zachodzących zmian na Ziemi. Zobrazował te poważne problemy naszej planety bardzo ciekawymi zdjęciami zawartymi w prezentacji „ Globalne zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie”.
Kolejny wykład w tym dniu przeprowadziła dyrektor szkoły Pani Lidia Reps na temat powstawania i szkodliwości smogu. Przedstawiła prezentację „Smog zagląda nam w oczy i dusi”. W trakcie prelekcji wykonała doświadczenie podczas którego uczniowie mogli się przekonać na żywo, jak powstaje smog (dym ze spalonej kartki kolorowej gazety zmieszany z parą wodną). Prezentowane były także filmiki o smogu, jego wpływie na zdrowie człowieka oraz o sposobach zmniejszenia ilości tej trującej mieszaniny w powietrzu.
Pani Lidia Reps w klasach V przypomniała o zasadach segregowania śmieci w szkole. Niestety nadal w specjalnych pojemnikach do segregacji pojawiają się nieodpowiednie śmieci –pokazała zawartość tych koszy. Temat ten realizowała na lekcjach w wielu klasach w ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej z edukacji ekologicznej „ Ekokątki- tropiciele złych i dobrych praktyk ekologicznych”.
Pani dr Anna Felinczak pracownik Katedry Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przedstawiła prelekcję „Zawsze jest czas na zdrowe odżywianie”. Uczniowie między innymi otrzymali odpowiedź na pytania: dlaczego bywamy głodni, dlaczego musimy jeść, co to znaczy, że powinniśmy prawidłowo odżywiać się?.
Pani Lidia Reps omówiła na spotkaniach z uczniami klas VI i V problem ciężkich tornistrów. Zaprezentowała i rozdała ulotki pt. „Wady postawy ciała u dzieci i młodzieży –ciężkie tornistry” przygotowane i wydrukowane przez rodziców Pana Pawła Reguckiego i Pana Leonarda Marynowskiego.
Przeprowadziła za zgodą jednego z uczniów pokaz polegający na rozpakowaniu tornistra. Podzieliła jego zawartość na dwie grupy- potrzebne i niepotrzebne w danym dniu materiały szkolne. Okazało się, że uczeń przyniósł do szkoły wiele zbędnych rzeczy. Między innymi były to podręczniki, zeszyty i ćwiczenia z przedmiotów, których w danym dniu nie ma w planie. Stanowiły one około 2/3 zawartości tornistra.
Uczniom klas V i VI przedstawiono informacje o koronawirusie. Dowiedzieli się oni w jaki sposób można się zarazić tym wirusem, jakie są objawy choroby, ale przede wszystkim co należy robić, aby zminimalizować ryzyko zakażenia sią koronawirusem. Pani Lidia Reps pokazała na slajdach i zaprezentowała sposób dokładnego mycia rąk. Zakażenia wirusami są zazwyczaj przenoszone przez brudne ręce.
W trzecim dniu dla zdrowia, zdrowego stylu życia i środowiska przedstawiono uczniom klas piątych bardzo ciekawe formy spędzania wolnego czasu.
Pan Leonard Marynowski (członek Klubu Miłośników Dawnego Oręża Polskiego Signum Polonicum ) zaprezentował „Żywą lekcję historii – XVII-wieczne militaria”. Opowiedział o bardzo ciekawych wątkach historii Polski oraz XVII –wiecznych militariach. Pokazał na żywo elementy zbroi i różne rodzaje ówczesnej białej broni. Zaprosił do uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych w sali GOKiS podczas których można nauczyć się walczyć (oczywiście bronią wykonaną z drewna). Zaznaczył, że jest to interesująca forma ciekawego i aktywnego spędzania wolnego czasu.
„Gry podwórkowe- dobry sposób na spędzanie wolnego czasu” – Pani Marta Czerwieniec pokazała zapomniane i często nieznane dla uczniów gry i zabawy, w które można bawić się na podwórku. Dla rodziców, dziadków były to zazwyczaj jedyne formy spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Warto, aby nasze dzieci poszły w ich ślady. Jest to fantastyczna alternatywa dla gier komputerowych, programów telewizyjnych, portali społecznościowych zajmujących uczniom mnóstwo wolnego czasu. Nie ma jak skakanka, gra w klasy, gra w palanta, wyścig kapslami, podchody, gra w kolory itd.
dyrektor szkoły Lidia Reps