21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa

Dnia 19.03 uczniowie klas trzecich założyli dwie kolorowe skarpetki, nie do pary i pokazali, że integrują się z osobami z Zespołem Downa.

Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa. To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Wada ta polega na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z Zespołem Downa zamiast dwóch mają trzy chromosomy.

Uczniowie nie tylko założyli kolorowe skarpetki, ale również pięknie ozdobili duże skarpetki, które można podziwiać na gazetce szkolnej. Akcja miała na celu zwiększanie świadomości społecznej uczniów na temat trisomii 21 oraz promowanie praw osób z Zespołem Downa i ich pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Anna Szkarłat

Marzena Winter