Zabawy na wietrze

Tegoroczna wiosenna pogoda jest dość wietrzna. Jak wiatr można wykorzystać w zabawie? Zachęcamy Was do samodzielnego zrobienia latawca!

Rzeczy, których potrzebujesz:

 • 2 proste, drewniane patyki (najlepiej listewki) 
 • Cienki sznurek (może być żyłka, tasiemka itp) 
 • Taśma klejąca lub mocny klej
 • Duży arkusz papieru lub bibuła 
 • Nóż (ewentualnie pilnik) 
 • Nożyczki 
 • Flamastry lub farby do dekoracji

Krok po kroku:

 1. Przytnij listewki do odpowiedniej długości. Krótsza z nich powinna być o długości 3/4 dłuższej.
 2. Natnij wgłębienia na końcach listew. Będą one służyły do poprowadzenia przez nie sznurka.

3. Wyznacz dokładny środek krótszej listwy i zwiąż obie listwy ze sobą sznurkiem na kształt krzyża (pod kątem 90 stopni). Krótsza listwa powinna znajdować się na wysokości około 2/3 dłuższej listewki. Wiązanie wzmocnij za pomocą kleju. Pamiętaj, że musi być zachowany dokładny kąt 90 stopni – inaczej latawiec nie będzie latał.

4. Otocz latawiec dookoła sznurkiem, obwiązując go dookoła każdego wgłębienia. Sznurek powinien być naprężony, jednak bez przesady. Zbyt mocne naprężenie może wygiąć listewki, co spowoduje, że nasz latawiec nie poleci. Konstrukcja latawca jest gotowa.

5. Połóż szkielet latawca na papierze (bibule). Obrysuj latawiec dookoła, wzdłuż linii sznurka – od tej linii zachowaj odstęp około 3 cm. Te 3 cm będą potrzebne, aby zagiąć papier i przymocować go do szkieletu latawca.

6. Wytnij szkic z papieru.

7. Kilka kropel kleju daj na górne i boczne rogi konstrukcji. Odwróć szkielet, tak aby punkty z klejem były skierowane ku ziemi i połóż go na papierze, w odpowiedniej pozycji. Klej ten będzie pomagał utrzymać papier w odpowiedniej pozycji. Poczekaj, aż klej zaschnie.

8. Zegnij do środka paski papieru wychodzące poza ramy konstrukcji (wzdłuż sznurków). Po zagięciu przyklej je do papieru znajdującego się już w środku ramy. Można przykleić go taśmą klejącą, jednak najlepszy jest klej ze względu na jego lekkość.

9. Utnij kawałek sznurka (o długości latawca). Jeden koniec przywiąż do skrzyżowania listewek na szczycie latawca a drugi poniżej środkowego skrzyżowania listewek (tak aby skrzyżowanie było dokładnie pośrodku mocowań sznurka). Sznurek powinien swobodnie zwisać.

10. Utnij drugi kawałek sznurka – również o długości latawca. Przywiąż go do bocznych rogów latawca. Sznurek ten również nie powinien być napięty, ale swobodnie zwisać.

11. Po podniesieniu latawca do góry obydwa sznurki powinny się krzyżować ze sobą na tej samej wysokości.

12. Utnij bardzo długi kawałek sznurka. Będzie on potrzebny do puszczania latawca. Jego koniec przywiąż do obu sznurków zamocowanych na szkielecie w punkcie ich krzyżowania się. Nie rób ciasnej pętelki. Sznurek powinien móc swobodnie się przesuwać. Będzie to umożliwiało sterowanie latawcem.

13. Gdy już latawiec będzie gotowy, możesz go pomalować np farbami według własnego pomysłu.

14. Aby zrobić ogon latawca, użyj nitki. Jest ona lekka, zatem nie będzie miała znacznego wpływu na sterowanie latawcem. Nitkę z przywiązanymi do niej kawałkami bibuły przymocuj do tylnej części latawca.

Poniżej przedstawiamy wam inne propozycje zabaw na wietrze:

 • wyścigi baniek mydlanych lub balonów
 • “skąd wieje?” – przymocowanie na patyczku lub rurce paska bibuły i obserwowanie kierunku wiatru
 • wykonanie wiatraczka z papieru – tutaj filmik instruktażowy zobacz

Pozdrawiamy serdecznie,

Nauczyciele świetlicy