Szkieletowe konstrukcje graniastosłupów i ostrosłupów

Na zajęciach koła matematycznego w dniach 14 i 21 marca 2024 r. uczniowie klas VI zrealizowali zadanie 5 Szkieletowe konstrukcje z modułu IV.

Uczniowie przy użyciu plasteliny i patyczków do szaszłyków budowali szkielety graniastosłupów i ostrosłupów. Poznali nowe słownictwo związane z budową tych brył. Zbudowane bryły posłużyły do zliczenia ich liczby krawędzi, wierzchołków i ścian. Bardzo szybko zauważyli zależności między liczbą ścian, krawędzi, wierzchołków, a wielokątem w podstawie. Udało się nawet wyprowadzić ogólne wzory na liczbę ścian, krawędzi, wierzchołków dla graniastosłupa o podstawie n-kąta oraz ostrosłupa o podstawie n-kąta.

Zbudowane bryły utworzyły wystawę w klasie, którą inni uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać.

Zajęcia zrealizowane przez p. Martę Czekałowską