Starożytne Igrzyska w Jedynce

W dniu  22 maja 2024 roku  w Szkole Podstawowej nr 1 im. Kardynała Bolesława Kominka  w Kątach Wrocławskich odbyła się  gminna impreza „ Starożytne Igrzyska w Jedynce”, będąca podsumowaniem całorocznego  projektu „ Co zawdzięczamy starożytnym”.

Impreza miała na celu m.in. ukazanie dorobku starożytnych Greków jako korzeni cywilizacji Europy, rozbudzanie zainteresowań uczniów kulturą starożytną, rozwijanie współpracy między placówkami oświatowymi w Gminie Kąty Wrocławskie.

Gośćmi Jedynki  były drużyny ze wszystkich szkół podstawowych w Gminie Kąty Wrocławskie. Organizatorzy zadbali o bogatą oprawę artystyczną, aby wprowadzić uczniów   w klimat igrzysk.  W części wstępnej widzowie obejrzeli Spektakl „ Na Olimpie” przygotowany przez szkolne koło teatralne klas drugich i trzecich, a następnie prezentację multimedialną: „ Geneza igrzysk olimpijskich”.

Zasadnicza część igrzysk  rozpoczęła się prezentacją drużyn ze wszystkich szkół. Młodzi olimpijczycy uczestniczyli w uroczystym przemarszu , podążając za zniczem olimpijskim przy akompaniamencie hymnu. Po złożeniu przysięgi olimpijskiej rozpoczęła się rywalizacja przebiegająca w  czterech konkurencjach: konkurs wiedzy o mitach, konkurs plastyczny  zdobienia greckich waz, gra terenowa „W szkolnym labiryncie” oraz konkurencje sportowe ( wyścigi rydwanów, biegi, skoki, rzuty dyskiem).  Rywalizacja była zawzięta,   ale z przestrzeganiem zasad fair play.

Po zakończeniu zmagań konkursowych i krótkim odpoczynku nasi goście uczestniczyli   w bogatej części finałowej. Obejrzeli spektakl teatralny  przygotowany przez koło teatralne uczniów klas starszych pt. „ Na  uczcie u boga Zeusa”.

Mieliśmy przyjemność gościć  Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Panią Katarzynę Sebzdę-Sztul, Wiceburmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Pana Tomasza Giniewskiego, Dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych w Kątach Wrocławskich Panią Agnieszkę Górską, Przewodnicząca Rady Rodziców SP nr 1 Panią Elżbietę Rakowską.  Honorowi goście złożyli gratulacje zwycięzcom,  wręczyli medale i nagrody.  Mimo iż igrzyska miały charakter rywalizacji konkursowej, nadrzędnym ich celem była  integracja  dzieci ze wszystkich szkół w naszej gminie i zapewnienie aktywności uczniom przez edukacyjną  zabawę.  Mamy nadzieję, że uczniowie wynieśli z naszej imprezy miłe wrażenia.

Wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali pamiątkowe upominki w części sponsorowane przez Urząd Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie.

Impreza była również okazją do rozstrzygnięcia konkursu „Budowle antyczne”. Złożone  prace konkursowe zasługiwały na wysoką ocenę i uznanie. Dlatego wszyscy  ich wykonawcy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły, a wręczyła je Przewodnicząca Rady , Pani Elżbieta Rakowska.

Całe przedsięwzięcie zostało przygotowane przez zespół nauczycieli Jedynki :  Ewa Winnicka, Magdalena Kościelna, Renata Palińska, Lucyna Dziubczyńska-Szram, Marzena Winter, Joanna Dąbrowska, Ewa Czech-Chołuj, Małgorzata Łaś,  Elżbieta Drabo,   Katarzyna Sowińska,   Alicja Szram, Aneta Grzeszczuk, Marta Czerwieniec, Adrian Czerwieniec, Sylwia Wakuła, Aleksandra Ławrynowicz,  Katarzyna Szylar-Łęczycka,  Iwona Szwabowska, Zofia Jankowska, Iwona Gidzińska.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tej imprezy.

Ewa Winnicka