MAJOWE ŚWIĘTA

Święta majowe w dzisiejszych warunkach to dobry moment aby wraz z rodziną przypomnieć sobie ważne wydarzenia, które miały miejsce w Ojczyźnie.

1 maja Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Święto Pracy zostało wprowadzone na znak upamiętnienia krwawo stłumionych strajków dotyczących wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Wydarzenie to miało miejsce w Chicago, w Stanach Zjednoczonych, w 1886 roku.  W Polsce pierwsze obchody odbyły się w 1890 roku, a od 1950 roku jest to święto państwowe, wolne od pracy.

2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Natomiast dzień 2 maja jest świętem, ale nie jest oficjalnie dniem wolnym od pracy.  2 maja 1945 r. polscy żołnierze wkraczający do Berlina umieścili polską flagę m.in. na siedzibie niemieckiego parlamentu. Dzień Flagi obchodzimy na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Jest to także Dzień  Polonii i Polaków za Granicą.

3 maja Święto Narodowe Trzeciego Maja

Konstytucję uchwalono 3 maja 1971 r. w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim w Warszawie. Była to pierwsza w Europie  i druga na świecie nowoczesna konstytucja, która zakładała wiele istotnych reform. Święto to ustanowiono w 1919 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i obchodzone było do 1946 roku. Niestety, jak podczas zaborów, tak i w czasach PRL obchody święta były zakazane. Święto Konstytucji przywrócone zostało  dopiero w 1990 roku.

Karolina Kubalka