Europejski Dzień Sportu Szkolnego.

27 września nasza szkoła po raz kolejny dołączy do obchodów Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego (EuropeanSchool Sport Day – ESSD)! W tym roku wśród uczniów klas I-III w akcji udział wzięły dzieci z klas: Ia, Ib, Ic, IIa, IIIa, IIIc oraz grupy świetlicowej.

Celem ESSD jest zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej, a tegorocznym tematem przewodnim jest edukacja w ruchu. W związku z tym, w ostatni piątek września w naszej szkole odbywały się zajęcia w ruchu.

W klasach I-III oraz podczas zajęć w świetlicy obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy.

Uczniowie klasy Ib chętnie przystąpili do ruchowej rozgrzewki.

Korzystając z pięknej pogody dzieci wyszły na boisko szkolne, gdzie pokonując tor przeszkód utrwalały znajomość alfabetu, ustawiając się imionami w kolejności alfabetycznej.

Sala gimnastyczna wykorzystana była na ćwiczenia gimnastyczne, zawody i konkurencje sportowe, ale także na doskonalenie umiejętności posługiwania się pojęciami matematycznymi podczas zabaw ruchowych z kołami hula-hop.

W czasie przerw śródlekcyjnych podczas aktywności muzyczno-ruchowych uczniowie klasy IIIa ćwiczyli kroki układu tanecznego do piosenki Clap Clap Song, a uczniowie z klasy IIIc utrwalali  znajomość tabliczki mnożenia.

Tego dnia odbyły się również zajęcia na basenie. Uczniowie klasy IIIc, pod czujnym okiem nauczycieli i ratownika doskonalili naukę pływania z wykorzystaniem różnych przyborów. Nie zabrakło emocji związanych z wyławianiem obręczy, wyścigów pływackich, gier drużynowych w piłkę, a nawet skoków obunóż do wody w wykonaniu najodważniejszych uczniów.

Był to dzień pełen rywalizacji sportowej w duchu fair play i dobrej zabawy.

W ramach Europejskiego Dnia Sportu klasa 1a poznała, na czym polega zasada „fair play ”. W myśl tej zasady sportowe zmagania były pełne uczciwej i czystej rywalizacji. Uczniowie godnie świętowali własne drużynowe sukcesy, szanując przeciwnika i honorowo znosząc swoje małe porażki.

Dzieci nauczyły się, że w drużynie każdy jest ważny i potrzebny, by tworzyć zgrany zespół. Podobnie jak w klasie „jeden za wszystkich- wszyscy za jednego”.

Uczniowie  pamiętając o zdrowej rywalizacji i wzajemnym szacunku wspólnie z klasą 2a wzięli udział w wielu zabawach i grach na sali gimnastycznej, które zintegrowały ze starszymi kolegami i koleżankami ze szkoły.

Po podsumowaniu akcji nasza szkoła otrzymała Certyfikat.

Iwona Gidzińska

Małgorzata Kuras