Czas na eksperymenty!

Eksperymentowanie to zawsze doskonały pomysł na wspólną zabawę, ale także idealny sposób na naukę poprzez działanie. Jest wiele doświadczeń, które możemy wykonać w domu przy pomocy produktów łatwo dostępnych, oczywiście z pomocą osoby dorosłej, do czego chcemy Was bardzo serdecznie zachęcić.

 1. Kolorowe wodne wulkany

Ulubionym efektem doświadczeń są wybuchy! Wszystkie zabawy, w których coś się przelewa, wylewa i musuje, są idealne dla każdego dziecka! 

Potrzebujemy:

 • 4 szklanki wypełnione wodą
 • bibułę w 3 kolorach (lub barwniki spożywcze)
 • kwasek cytrynowy
 • opakowanie sody oczyszczonej
 • strzykawka lub po prostu łyżka

W trzech szklankach barwimy wodę (w każdej na inny kolor) i wsypujemy kwasek cytrynowy, a w czwartej mieszamy ją z sodą oczyszczoną. Z ostatniej szklanki nabieramy strzykawką płyn i wlewamy go do każdej z kolorową wodą. Pod wpływem reakcji płyn zaczyna uciekać z pojemników, dlatego podłóżcie pod nie jakąś tacę czy blaszkę i obserwujcie spektakl kolorów!

2. Kolorowy deszcz

Gdy znudzi Wam się zabawa kolorowymi wulkanami, możecie przekształcić je w kolejny eksperyment.

Potrzebujemy:

 • szklankę (lub słoik) wypełniony wodą do 3/4 wysokości
 • piankę do golenia
 • barwniki spożywcze

Wystarczy, abyście wycisnęli piankę do golenia na powierzchnię wody, a następnie strzykawką, pipetą czy bezpośrednio z pojemnika wlewali kolorowy płyn. Chmura z pianki szybko napełni się barwami, a w wodzie zaobserwujecie niesamowity „deszcz”.

3. Wędrująca woda

Czy woda potrafi się przemieszczać? To doświadczenie wymaga trochę cierpliwości, ponieważ na końcowy efekt trzeba poczekać kilka godzin, ale naprawdę warto.

Potrzebujemy:

 • 3 szklanki z wodą
 • 3 puste szklanki
 • ręczniki papierowe
 • barwniki spożywcze

Zacznijcie od zabarwienia wody. Jeśli nie macie kolorowych barwników, możecie do szklanek z ciepłą wodą zanurzyć kawałek bibuły kolorowej. Następnie ułóżcie szklanki naprzemiennie pełna z pustą. Papierowy ręcznik zwińcie w rulon i włóżcie jeden koniec do wody, a drugi do pustej szklanki. Po pewnym czasie woda zacznie się przemieszczać i napełniać puste pojemniki.

4. Chemiczne jajo

Potrzebujemy:

 • 1 saszetkę sody oczyszczonej
 • ocet 
 • olej
 • barwniki spożywcze
 • dzbanek i szklankę
 • pipetę lub strzykawkę

Do szklanki wlewamy ocet, a następnie dodajemy do niego barwnik spożywczy. Do dzbanka wsypujemy sodę oczyszczoną, później po ściance dzbanka wlewamy delikatnie olej. Nabieramy zabarwiony ocet za pomocą pipetki lub strzykawki i stopniowo po kropelce mniejszej lub większej wkrapiamy ocet do dzbanka obserwując co się dzieje. Warto również postawić dzbanek na blaszce ma wypadek wypłynięcia cieczy.

5. Ciecz nienewtonowska

Potrzebujemy:

 • 1/2 szklanki wody
 • 1 szklankę mąki ziemniaczanej

Uda nam się złapać wodę w ręce, gdy dodamy do niej mąkę ziemniaczaną. Uzyskana papka jest fascynująca w dotyku. Zgniatana w ręce ma konsystencję plasteliny, a pozostawiona sama sobie przelewa się przez palce. Koniecznie musicie tego spróbować, to zabawa nie tylko dla dzieci!

*Z ciekawostek* 

Ciecz nienewtonowska zachowuje się jak ciało stałe, gdy dostarczamy jej energii. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego jest uderzenie czymś w ciecz. Można np. złożoną pięścią lub młotkiem (nic się nie stanie). Czym mocniej uderzymy, tym płyn się robi twardszy. Nasza pięść na pewno będzie czysta. Jeślibyśmy uderzyli w wodę, to ona sama rozpryśnie się na boki. Z płynem nieniutonowskim takie rzeczy się nie dzieją!

Kolejną ciekawą rzeczą jest zrobienie z tej cieczy kulki. Wystarczy wlać sobie trochę do ręki i obiema dłońmi turlanie niczym zwykłą kulkę. Póki będziemy to robić, ciecz będzie się zachowywała jak kulka ze stałego materiału, np. z plasteliny. Gdy tylko przestaniemy ją ściskać spłynie nam między palcami.

Te i wiele innych doświadczeń możecie znaleźć na stronach:

Mama w domu

Moje dzieci kreatywnie

Doświadczenia dla najmłodszych

Gorąco pozdrawiamy i życzymy wielu ciekawych doznań przy eksperymentowaniu!

Nauczyciele świetlicy