Ciekawostki z życia pszczół

Poznajmy bliżej tych, którym pomagamy – pszczoły. Czekając aż wyrosną i zakwitną kwiaty miododajne, poczytajmy trochę o ich budowie, zwyczajach, znaczeniu.

Dlaczego pszczoła żądli?

Pszczoła nie żądli bez przyczyny – reaguje na nagłe poruszanie się, bieganie w pobliżu pasieki, intensywne zapachy. W przypadku użądlenia należy żądło natychmiast zdrapać np. paznokciem, celem uniknięcia przedostania się większej ilości jadu (jad to bezbarwna wydzielina gruczołu jadowego pszczoły) do organizmu, gdyż mięśnie aparatu żądłowego wyrwanego z ciała pszczoły drgając pompują jad do ranki powstałej w wyniku użądlenia. Ujęcie aparatu żądłowego palcami spowoduje wtłoczenie całej zawartości jadu do ranki.

Jak długo żyją pszczoły?

Pszczoły robotnice:

wiosenne i letnie żyją średnio 36 – 40 dni;

jesienne mogą żyć 6 – 9 miesięcy.

Matka od 3 – 5 lat.

Trutnie około 3 miesięcy.

Ile pszczoła ma skrzydeł?

Do poruszania w powietrzu służą pszczole delikatne, ale bardzo mocne cztery skrzydełka – po dwa z każdej strony tułowia.

Dlaczego pszczoła bzyczy?

Skrzydełka podczas lotu ruszają się w niebywałym tempie ok. 200 poruszeń na sekundę. Te szybkie uderzenia skrzydełkami powodują efekty dźwiękowe, które odbieramy jako bzyczenie.

Pszczoły z kinder niespodzianek

Te opakowania chyba są Wam dobrze znane. Każde dziecko uwielbia jajka niespodzianki! Jednak nie wyrzucajcie plastikowych opakowań! Mogą Wam się przydać do zrobienia wesołej pszczoły! Przygotujcie patyczki, czarny papier, klej i druciki kreatywne! Jak zrobić pszczoły, sprawdźcie:

Co będzie nam potrzebne?
– jajka niespodzianki
– czarne paski papieru
– niebieski drucik kreatywny
– patyczki do szaszłyków
– magiczny klej
– flamaster

Z drucika kreatywnego wykręcamy skrzydełka. Jak wyglądają możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu:

Zaczep skrzydełek umieściliśmy w jajku. Z drugiej strony nabijamy jajko na patyczki.

Za pomocą magicznego kleju przyklejamy czarne paski.

Flamastrem malujemy oczy i buzie. Pszczoły gotowe do zabawy – na początek latanie po całym domu, a na koniec osiadły na kwiatkach, prawdopodobnie w poszukiwaniu nektaru.

Nauczyciele świetlicy