W ramach projektu eTwinning uczniowie klasy IIIa ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kardynała Bolesława Kominka w Kątach Wrocławskich od listopada 2014 roku współpracują z rówieśnikami z Francji i Włoch tworząc akrostychy. Akrostych to wiersz, w którym pierwsze litery wersów tworzą wyraz lub zdanie. Formę tę w następujący sposób zaadaptowano do potrzeb projektu: uczniowie budują swoje własne wypowiedzi na podstawie podanego zwrotu, zaczerpniętego z języka angielskiego.
W pierwszym etapie realizacji projektu bazowano na zwrotach I like, I love, I hate. W ten sposób powstały wypowiedzi, poprzez które uczniowie poznawali swoje preferencje.
Aktualnie wraz z kolegami z innych państw dzieci z klasy IIIa bawią się świetnie tworząc zdania w oparciu o litery alfabetu. Efektem w tym przypadku ma być zbudowanie polsko-francusko-włoskiej wersji angielskiego alfabetu .
W opinii nauczycieli (ze strony polskiej projekt koordynuje pani Barbara Jedynak we współpracy z paniami Moniką Górniak i Renatą Palińską), projekt niezmiernie motywuje uczniów do rzetelnej nauki języka angielskiego. Jest to zgodne z ideą eTwinningu, która zakłada współpracę szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych.
„eTwinning” -Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno– komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.
A oto kilka wypowiedzi uczniów na temat pracy z projekcie:
„ Podoba mi się taka praca, ponieważ poznajemy dzieci z Francji, doskonalimy język angielski i dlatego, że lubię rysować „ ( Zuzia Bieszczad)
„Program podoba mi się, bo mogę poznać dzieci z Francji i uczę się więcej angielskiego”
( Kamil Kucza)
„Projekt podoba mi się, ponieważ mogę się nauczyć więcej z języka angielskiego i rozwijać umiejętność malowania „ (Natalia Jarosz)
„ Program podoba mi się, bo mogę przez prace plastyczne porozmawiać z obcokrajowcami. Lubię rysować, więc dla mnie taka komunikacja jest odpowiednia. Dzięki temu mogę poprawić swój angielski i malować oraz poznawać nowe osoby” ( Klara Malczyk)
Z efektami dotychczasowej współpracy można zapoznać się na stronie – kliknij
Interesujący jest fakt, że to właśnie uczniowie klasy IIIa są autorami stwierdzenia
poprzez eTwinning uczymy się angielskiego .
Barbara Jedynak