Wyjazd Pocztu Sztandarowego w ramach Projektu „Śladami Kardynała Bolesława Kominka” oraz Projektu „Śladami kultury i dziedzictwa narodowego”

W dniu 7.06.2022 r. uczniowie wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego  wraz z opiekunami panią Karoliną Kubalka i panią Iwoną Więcko udali się do Wrocławia  w ramach Projektu ,,Śladami Kardynała Bolesława Kominka”, którego celem jest przybliżenie młodzieży osoby patrona naszej szkoły.

Podczas wyjazdu realizowany był również Projekt „Śladami kultury i dziedzictwa narodowego”, który ma na celu  kształtowanie szacunku do wartości, symboli, tradycji narodowych i dzieł kultury.

Na początku udaliśmy się pod pomnik Kardynała Bolesława Kominka, który znajduje się na skwerze na wyspie Piasek, tuż przy moście Tumskim we Wrocławiu, u wejścia na Ostrów Tumski. Pomnik kardynała Bolesława Kominka został odsłonięty 3 XII 2005 r.  z okazji 40 rocznicy wystosowania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Autorem dzieła jest rzeźbiarz Sławoj Ostrowski, profesor z Akademii Sztuk Pięknych  w Gdańsku, a wykonawcą pracownia odlewnicza Emila Kosickiego w Komornikach koło Poznania. Kardynał został przedstawiony w stroju pontyfikalnym, trzymając w rękach gołębia, jako symbol pokoju i listu wystosowanego do biskupów niemieckich.                Pod pomnikiem znajduje się napis w języku polskim i niemieckim ze słynnego Orędzia: „…przebaczamy i prosimy o przebaczenie.”

Zwiedziliśmy Ostrów Tumski, który jest najstarszą, zabytkową częścią Wrocławia. Zobaczyliśmy tam wiele interesujących obiektów historycznych między innymi: XIII-wieczną Kolegiatę Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja, które znajdują się  w jednym obiekcie, ale na dwóch kondygnacjach, pomnik św. Jana Nepomucena,  Bramę Kluskową, most Tumski. Następnie przeszliśmy do Katedry Wrocławskiej, gdzie w kaplicy św. Kazimierza znajduje się grób naszego patrona.

            Z Ostrowa Tumskiego udaliśmy się na wrocławską Starówkę, gdzie mogliśmy podziwiać cenne zabytki architektury, wśród nich: Ratusz, pręgierz z piaskowca, pomnik Aleksandra Fredry, kościół św. Elżbiety. Widzieliśmy również gmach Uniwersytetu Wrocławskiego oraz budynek Opery Wrocławskiej.

            W czasie zwiedzania zobaczyliśmy Pomnik upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego, Pomnik Ofiar Stalinizmu, Pomnik Bolesława Chrobrego oraz Pomnik Anonimowego Przechodnia.

            Na trasie naszej wycieczki po Wrocławiu znalazły się również muzea: Muzeum Narodowe, Muzeum Miejskie, Arsenał Miejski: Muzeum Militariów i Muzeum Archeologiczne.

            Wyjazd przybliżył uczniom postać patrona naszej szkoły, jak również umożliwił im poznanie zabytków architektury i kultury pięknego Wrocławia.

Pedagog

Iwona Więcko