Wyjazd Pocztu Sztandarowego do Panoramy Racławickiej

100_5320

W dniu 27.10.2017r. uczniowie wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego ze Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Kardynała Bolesława Kominka w Kątach Wrocławskich wraz z opiekunami panią Karoliną Kubalką i panią Iwoną Więcko zwiedzili Panoramę Racławicką we Wrocławiu. Wyjazd został zorganizowany w związku z obchodzonym Rokiem Tadeusza Kościuszki.

Panorama Racławicka we Wrocławiu to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas.

Pomysłodawcą Panoramy był znany lwowski malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka. Pomagali im: Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański. Autorom pomysłu zależało głównie na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 pod Racławicami przez wojska powstańcze – z udziałem słynnych kosynierów – pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki – z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa.

Zwiedziliśmy również Małą Rotundę, w której ukazano historyczne aspekty bitwy pod Racławicami oraz gabloty z ekspozycją „.Barwa i broń wojsk walczących pod Racławicami”. Obejrzeliśmy film o konserwacji Panoramy Racławickiej i przygotowaniu jej do ekspozycji we wrocławskiej rotundzie, a także wystawę „Tadeusz Kościuszko w filatelistyce.”- wystawę z kolekcji „Ikonografia Kościuszkowska” Krzysztofa Lachowicza.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego, gdzie zwiedziliśmy wystawy: „Sztuka Śląska XII – XVI w.”, „Sztuka Śląska XVI – XIX w.”, „Sztuka Europejska XV-XX w.” oraz „Sztuka Polska XVII – XIX w.”

Dzięki wyjazdowi do Panoramy Racławickiej uczniowie pogłębili swoją wiedzę o Tadeuszu Kościuszce, który zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty.

Pedagog szkolny

Iwona Więcko

zapraszamy do galerii zdjęć