Wycieczka uczestników koła ekologicznego realizowanego w ramach programu „Przyjazna Szkoła”

23 listopada 2022 r. uczniowie z opiekunem koła Panią Lidia Reps mieli okazję poznać trzy sposoby produkcji tzw. czystej energii. Wspólnie zwiedziliśmy elektrownię wodną znajdującą się w Pełcznicy. Pan Piotr Bombelka właściciel elektrowni pokazał od środka maszyny produkujące energię elektryczną wykorzystujące  siłę płynącej wody w rzece Strzegomka. Dodatkowo Pan Mieczysław Reps pokazał uczniom śluzy, które kierowały wodę na turbinę i opowiedział o młynach , które działały przed wojną na terenie gminy Kąty Wrocławskie. Było ich kilkanaście.  Obecnie tylko trzy stare młyny działają jako elektrownie wodne.

Uczniowie zwiedzili również  farmę fotowoltaiczną  w okolicach wsi Piotrowice, która zamienia energię świetlną na energię elektryczną. Farma ta ma moc 2, 3 MW, co mogłoby pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną w całym mieście Kąty Wrocławskie.

Członkowie koła mieli okazję zobaczyć z bliska  farmę wiatrakową w Paździornie. Pan Reps opowiedział uczniom jak powstaje prąd z siły wiatru. Moc tej elektrowni pokrywa zapotrzebowanie całego Powiatu Średzkiego. Przedstawił także szereg ciekawostek dotyczących produkcji energii niekonwencjonalnej i jej wpływu na środowisko naturalne.

Chce podziękować Pani Joannie Dąbrowskiej za pomoc w opiece nad dziećmi, Pani Piotrowi Bombelce i Mieczysławowi Repsowi za pomoc w organizacji wycieczki.

zapraszamy go galerii zdjęć

Działania te zrealizowano w ramach programu „Przyjazna szkoła”.

Koordynator projektu Lidia Reps