Wycieczka krajoznawczo – turystyczna klasy 8D

W piątek, 1. października wybraliśmy się na wycieczkę, dzięki której mogliśmy bliżej poznać historię naszego miasta.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy przy pomniku złożonym w hołdzie obrońcom Polski. Dowiedzieliśmy się, że Kąty otrzymały prawa miejskie w 1297, czyli ponad 700 lat temu.

               Następnie udaliśmy się do wieży ratuszowej. Pan przewodnik pokazał nam lochy oraz mogliśmy przymierzyć „maskę hańby”. Wzbudziło to ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Mieliśmy okazje wejść na samą górę wieży, skąd rozpościerał się przepiękny widok na całe miasto, ale jedynie najwytrwalszym udało się go zobaczyć.

Potem poszliśmy do Regionalnej Izby Pamięci, aby zobaczyć wystawę pt. „Wspólne dziedzictwo. Od Kanth do Kątów Wrocławskich”. Pan przewodnik opowiadał nam wszystko z wielką fascynacją, dzięki czemu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów o byłych mieszkańcach, ich codziennym życiu oraz pracy. Tym, co spodobało nam się najbardziej, była możliwość dotknięcia wszystkich przedmiotów z wystawy. Gdy czas zwiedzania minął, ze smutkiem opuściliśmy muzeum, zostawiając po sobie ślad w księdze pamiątkowej.

Na koniec wybraliśmy się na spacer do parku staromiejskiego. W altanie położonej niedaleko rozpaliliśmy ognisko, podczas którego przy rytmie znanych piosenek spożywaliśmy wspólnie posiłek. Wszyscy rozmawialiśmy, śmialiśmy się i śpiewaliśmy.

Kończąc, chciałybyśmy serdecznie podziękować przewodnikowi naszej wycieczki, prezesowi Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej – panu Andrzejowi Ciecheckiemu oraz panu Piotrowi Żygadło, którzy pomogli zorganizować wycieczkę i w sposób niezwykle ciekawy opowiedzieli historię naszego miasta.

Uczennice klasy 8D: Dominika Jarosz i Olga Koralewicz