Wycieczka klasy 2 a i 2 c do Książa

Dnia 4 października 2021 roku uczniowie klasy 2 a i 2 c wraz ze swoimi wychowawczyniami i opiekunami wybrali się na piękną wycieczkę do Książa.

Jest to największy dolnośląski zamek i trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Na przestrzeni dziejów należał do wielu właścicieli, ale największy wpływ na jego dzisiejszy wygląd miała panująca tu rodzina Hochbergów.

Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych pt. „Baśniowy Książ”.  

Pani przewodnik, przebrana w strój księżniczki, oprowadziła nas po wnętrzach wspaniałych komnat oraz po podziemnych korytarzach. Opowiadała nam prawdziwe historie związane z zamkiem oraz legendy i opowieści o skarbach Pełcznicy, o pojedynku o piękną kasztelankę, o Skałce Szczęścia i Skale Olbrzyma. Wysłuchaliśmy także smutnej opowieści o perłach księżnej Daisy.

Ogromne wrażenie zrobiły na nas ukwiecone tarasy ogrodowe, skąpane w jesiennym słońcu. Przepiękny widok na zamek rozpościerał się z punktu widokowego na Skale Olbrzyma, do którego musieliśmy dojść. Podziwialiśmy tu południową stronę Książa. Punkt widokowy powstał na przełomie XVIII i XIX wieku.

Spacerem wędrowaliśmy z Książa do Palmiarni w Lubiechowie. Palmiarnia  powstała z inicjatywy księcia Hochberga dla swojej małżonki Daisy w XIX wieku. Obecnie rośnie tu ponad 250 gatunków roślin prawie wszystkich kontynentów . Potem w dyniowo-słomianym labiryncie odpoczywaliśmy po trudach wędrówki.

Nasza wycieczka była bardzo udana. Ciekawy program, letnia aura, integracja między naszymi klasami sprawiły, że wyjazd ten na długo pozostanie w naszej pamięci.

Galeria zdjęć

                                                                       Dorota Andruszkiewicz, Alicja Szram