Wycieczka klas V do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój

Dnia 28.10.2021 roku piątoklasiści wraz z wychowawczyniami i panią Elżbietą Drabo wybrali się na wycieczkę do Muzeum Papiernictwa, znajdującego się w miejscowości Duszniki Zdrój.

Duszniki Zdrój przywitały nas słoneczną, jesienną pogodą, dlatego przespacerowaliśmy się do Parku Zdrojowego. Jest to miejsce niesamowite o każdej porze roku. Znajdująca się tam wyjątkowa roślinność i fontanna bardzo spodobała się naszym piątoklasistom. Niektórzy nawet doszukiwali się podobieństw do ogrodu opisanego w pewnej lekturze – jakiej, jak sądzicie?

W parku mieliśmy okazję obejrzeć pomnik Fryderyka Chopina znajdujący się przy dworku polskiego pianisty. Następnie wybraliśmy się do Pijalnia Wód Mineralnych. Tam próbowaliśmy wielu rodzajów wód mineralnych. Ze względu na wyjątkowy smak woda nie znalazła wielu zwolenników, ale degustacja z pewnością była ciekawym doświadczeniem.

Głównym punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Papiernictwa. Dowiedzieliśmy się, że papiernictwo na Dolnym Śląsku ma bogate tradycje, sięgające schyłku średniowiecza. Dzięki unikatowej ekspozycji mieliśmy okazję przenieść się w czasie i dowiedzieć się w jaki sposób i z jakich materiałów dawniej wytwarzany był papier – surowiec wykorzystywany przez nas na co dzień.

Z pewnością najciekawszym doświadczeniem było samodzielne czerpanie papieru. Woda, celuloza, sito, prasa, suszenie – przepis na idealną kartkę papieru. Każdy uczeń wytworzył swoje arkusze, które mógł zabrać ze sobą do domu. Taka pamiątka z pewnością będzie nam przypominała o naszej jesiennej wycieczce.  

Powrót do Kątów Wrocławskich umilały nam plany na kolejny wyjazd.

GALERIA ZDJĘĆ

Wychowawcy klas V abc