Wirtualna podróż śladami Kardynała Bolesława Kominka

W dniu 26.04.2021r. uczniowie wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego wraz z opiekunami panią Karoliną Kubalka i panią Iwoną Więcko udali się w wirtualną podróż śladami Kardynała Bolesława Kominka w ramach projektu „Kardynał Bolesław Kominek- patron szkoły i przewodnik po świecie wartości.”

Celem wycieczki było pogłębianie wiedzy o życiu i działalności Kardynała Bolesława Kominka- patrona naszej szkoły. 

Opiekunki Pocztu Sztandarowego przygotowały prezentację multimedialną, w której zamieściły filmy, wirtualne spacery, zdjęcia z miejsc związanych z patronem naszej szkoły oraz fakty biograficzne z życia Kardynała Bolesława Kominka.

Podróż rozpoczęliśmy od wirtualnego spaceru po Radlinie, w którym urodził się Bolesław Kominek. Następnie zwiedziliśmy Izbę Pamięci poświęconą patronowi naszej szkoły w Wodzisławiu Śląskim. Zwiedziliśmy również Kraków, w którym studiował oraz Paryż, gdzie podjął studia doktorskie.

Następnie odwiedziliśmy Opole, w którym ksiądz Bolesław Kominek pełnił funkcję administratora apostolskiego. W naszej wirtualnej podróży wyruszyliśmy również do Wrocławia, gdzie na początku udaliśmy się pod pomnik Kardynała Bolesława Kominka, który znajduje się na skwerze na wyspie Piasek, tuż przy moście Tumskim we Wrocławiu, u wejścia na Ostrów Tumski. Pomnik kardynała Bolesława Kominka został odsłonięty 3 XII 2005 r. z okazji 40 rocznicy wystosowania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Kardynał został przedstawiony w stroju pontyfikalnym, trzymając w rękach gołębia, jako symbol pokoju i listu wystosowanego do biskupów niemieckich Pod pomnikiem znajduje się napis w języku polskim i niemieckim ze słynnego Orędzia: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie.” We Wrocławiu zwiedziliśmy Ostrów Tumski oraz Katedrę Wrocławską, gdzie w kaplicy św. Kazimierza znajduje się grób naszego patrona.

Kolejnym celem na mapie naszej wirtualnej wycieczki był Watykan, w którym patron naszej szkoły uczestniczył w obradach pierwszej i czwartej sesji Soboru Watykańskiego. Odbyliśmy również wirtualny spacer po Jasnej Górze, gdzie w 1966 roku arcybiskup Bolesław Kominek brał udział  w Uroczystościach Milenijnych.

Podczas podróży wirtualnie zwiedziliśmy również wystawy związane z Kardynałem Bolesławem Kominkiem (Wystawę ,,Orędzie” oraz Wystawę „Przebaczenie i Pojednanie. Kardynał Bolesław Kominek- zapomniany Ojciec Europy”).

Wirtualna podróż śladami Kardynała Bolesława Kominka przybliżyła uczniom postać patrona naszej szkoły i pozwoliła poznać miejsca z nim związane.

Pedagog

Iwona Więcko