Tydzień dla Ziemi

DSCN7409

     Tydzień dla Ziemi, który trwał w naszej szkole od 27.03 do 31.03 obfitował w różnorodne działania mające na celu edukację, wypoczynek, integrację zespołów klasowych oraz bezpośrednie działania na rzecz środowiska. W wydarzeniu udział wzięli uczniowie klas: 1a, 2b, 2c, 2e, 3c, 3e.

Każdy dzień tej akcji oznaczony był innym kolorem ubrania.
W czasie zajęć uczniowie omawiali zagadnienia związane z ekologią. Przyroda to nieodłączny element naszego codziennego życia, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Od najmłodszych lat uczymy więc dzieci zasad recyclingu oraz kształtujemy w nich postawę ekologiczną.
Tydzień dla Ziemi zorganizowały nauczycielki Alicja Szram oraz Renata Palińska wraz ze swoimi uczniami.

DSCN7438DSCN7441z        W poniedziałek uczniowie przyszli ubrani na brązowo. Tego dnia zaplanowano sprzątanie terenu wokół szkoły. Przed wyjściem uczniowie zostali zaznajomieni z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa, otrzymali worki i rękawiczki. Tak przygotowani wyruszyli sprzątać przydzielone tereny. Wśród zebranych śmieci dominowały papiery, butelki szklane i plastikowe. Zebraliśmy kilka worków różnorodnych odpadów. Taka ilość śmieci uświadomiła uczniom, że każdy powinien dbać o czystość najbliższej okolicy.

Wtorek był dniem zielonym. Uczniowie z pomocą wychowawców oraz  konserwatora sadzili rośliny upiększając boiska szkolne. Wcześniej dzieci dyskutowały na temat: Po co sadzimy drzewka?

Żeby było ładnie, ekologicznie, przyjemnie, zdrowo. Żeby coś po nas zostało, żeby móc usiąść w cieniu, żeby móc wspominać: „To moje drzewo”- odpowiadali uczniowie.

Mamy nadzieję, że nowe krzewy, a zwłaszcza te posadzone samodzielnie przez uczniów upiększą otoczenie naszej szkoły. Boiska szkolne wzbogaciły się o nowe gatunki drzew i krzewów ozdobnych. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy dostarczyli sadzonki.

Żółty kolor ubrania dominował w naszej szkole w środę. Każdy kto mógł przyniósł zużyte baterie. Uczniowie wrzucali je do specjalnego pojemnika. Baterie zostaną zabrane przez przedstawicieli Organizacji Odzysku S.A. Reba.

W czwartek rozmawialiśmy o segregowaniu odpadów. Pierwszaki oglądały film edukacyjny pt. „Czysto, ładnie i bez śmieci- rady Pana Śmietnika dla wszystkich dzieci” i aktywnie brały udział w rozmowie dotyczącej segregowania śmieci. Kolorem przewodnim był niebieski. Zadaniem tego dnia było wykonanie pracy plastycznej z surowców wtórnych. Uczniowie młodszych klas wykonali je wspólnie z rodzicami w domu. Trzecioklasiści tworzyli swoje prace w szkole.

W piątek 31 marca dzieci z klas: 2b i 3e wraz z wychowawczyniami zaprosili uczniów na apel podsumowujący Tydzień dla Ziemi. Na początku zaprezentowali krótki występ artystyczny, potem nauczycielki wręczyły drobne upominki uczniom i klasom wyróżniającym się podczas organizowanych akcji.

W zbiórce baterii wygrała klasa II b.

DSCN7421

Najbardziej oryginalne prace z surowców wtórnych wykonali: Oliwier Choma, Marika Waśniewska i Karol Kwapisz

DSCN7425

galeria zdjęć