Spotkanie uczniów klas IV- VI ze strażakami- „STOP pożarom traw”

DSC01622

W dniu 20.04.2017r. w Szkole Podstawowej nr 1 imienia Kardynała Bolesława Kominka w Kątach Wrocławskich odbyło się spotkanie uczniów klas IV- VI ze strażakami z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Kątach Wrocławskich w ramach kampanii ,,STOP pożarom traw”. Spotkanie zorganizowała pedagog Iwona Więcko. Głównym celem spotkania było zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wypalaniem traw nasilonych w okresie wczesnej wiosny. Młodszy kapitan Marek Krupa podczas pogadanki edukował uczniów, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione.

             Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Choć rośnie świadomość społeczna w tej kwestii, to jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię. Co roku strażacy mają do czynienia z tysiącami tego typu zdarzeń. W całym 2016 r. odnotowano ponad 126 tys. pożarów. Wśród nich było 36 tys. pożarów wywołanych wypalaniem traw na łąkach i nieużytkach rolnych. To prawie 30 procent wszystkich pożarów w Polsce.

Młodszy kapitan Marek Krupa uświadamiał uczniom, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Zagrażają lasom, domom i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. W ubiegłym roku w wyniku pożarów traw zginęło 6 osób, a 81 zostało rannych. Łącznie spłonęło ponad 12 tys. ha łąk i nieużytków rolnych. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. W rozpraszaniu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej prędkości i nagłej zmiany kierunku wiatru, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy  oraz zabudowania. W związku z tak dużym zagrożeniem strażacy przestrzegali przed wypalaniem traw.

W drugiej części spotkania zaproszeni goście zaprezentowali ubiór i  sprzęt strażacki oraz omówili jego działanie. Strażacy przeprowadzili również kurs udzielania pierwszej pomocy.

Pedagog szkolny

Iwona Więcko

zapraszamy do galerii zdjęć