Pierwszaki zwiedzają wrocławskie lotnisko

100_5894

W poniedziałek, 9.05.2016 r. klasa 1 „e” wraz z wychowawczynią, panią Anną  Zimną zwiedzała Port Lotniczy we Wrocławiu. Wycieczka została zorganizowana przez mamę jednego z uczniów – panią Annę Kurtek, która od wielu lat pracuje na wrocławskim lotnisku.

      Dzięki temu, pierwszoklasiści mogli poznać tajniki Portu Lotniczego od takiej strony od jakiej nie jest to możliwe podczas zwykłej podróży.  Na początku dzieci znalazły się w strefie ogólnodostępnej. Były na stanowiskach odprawy i na tarasie widokowym, na którym to obserwowały obecne na lotnisku samoloty.

Następnie Straż Graniczna  opowiedziała dzieciom  co należy robić, gdy na lotnisku zostanie pozostawiony bagaż niewiadomego pochodzenia. Po czym zaprezentowała  swój sprzęt: ochronny kombinezon, który zakładają mundurowi w razie niebezpieczeństwa,  robota, który pomaga w przeniesieniu wybuchowych materiałów, a także kuloodporną tarczę.

Dzieci przeszły też kontrolę bezpieczeństwa, ich plecaki zostały prześwietlone. Po kontroli pierwszoklasiści wyszli na zewnątrz terminalu przy płycie. Po czym specjalnym autobusem przejechali do Lotniskowej Straży Pożarnej.

W remizie strażacy zapoznali uczniów klasy 1 „e” ze specyfiką swojej pracy. Zaprezentowali także nowoczesny wóz strażacki – ogromny,  bo ważący 50 ton, mimo to niezwykle  szybki i wydajny. Ciekawostką jest fakt, że strumień wody, moc i kierunek kontroluje się z kabiny. Natomiast ramię wozu wyposażone jest w specjalny przebijak, który w razie potrzeby może rozerwać kadłub samolotu.

Ochotnicy mogli  przekonać się jak działa wąż strażacki. Sprawiło im to wiele radości. Dzieci mogły też odpocząć na trawie i zjeść śniadanie.

Na koniec zwiedzania remizy, klasa 1 „e” została zaproszona przez funkcjonariuszy straży pożarnej do strażnicy widokowej, gdzie można było obserwować lądujący samolot.

Wrażeń nie było końca. Ostatnim etapem zwiedzania wrocławskiego Portu Lotniczego było udanie się do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.  Po wysłuchaniu informacji o specyfice pracy ratowników klasa 1 „e” zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie przy helikopterze ratunkowym.

Dzieci dostały także pamiątkowe gadżety: czapki z daszkiem, kolorowanki, kredki i naklejki.

Podsumowując, wycieczka była bardzo udana. Dzięki niej zapoznaliśmy się z zasadami funkcjonowania lotniska, dowiedzieliśmy się dużo  o specyfice służb tam pracujących i miło spędziliśmy czas. Serdeczne podziękowania należą się Pani Annie Kurtek, dzięki której ta wycieczka była możliwa.

Anna Zimna