Parkietaże wykonane przez uczniów

Z.MuchorowskaParkietaż to sposób wypełniania płaszczyzny za pomocą tego samego rodzaju elementów. Elementy mogą być różne. W matematyce najczęściej stosuje się wielokąty foremne: wielokąty posiadające jednakowe kąty i jednakowe boki.

Parkietaże uzyskane z jednego typu wielokąta foremnego nazywamy foremnymi (platońskimi), a uzyskane z różnych wielokątów foremnych, ale w taki sposób, że wszystkie wierzchołki wyglądają identycznie nazywamy półforemnymi (archimedesowskimi). Istnieje parkietaż, który nie posiada wszystkich jednakowych wierzchołków parkietażu i nosi nazwę parkietaż Johnsona.

Uczniowie klasy szóstej pod opieką pani Małgorzaty Czarnik wykonali parkietaże. Zobaczcie, jak poradzili sobie z tym zadaniem.

mini-A.Dudziec mini-A.Dziedzic mini-A.Maszka mini-D.Denes mini-D.Działoszek mini-D.Wojtczak mini-J.Drab mini-K.Sałdyka mini-M.Susłowicz mini-O.Rychlik mini-T.Gidziński mini-W.Leonik mini-W.Runiewicz mini-Z.Muchorowska