Miesiąc dla zdrowia

100_5102

W październiku w Szkole Podstawowej nr 1 imienia Kardynała Bolesława Kominka  w Kątach Wrocławskich odbył się „Miesiąc dla zdrowia”. W ramach akcji podjęto szereg działań propagujących zdrowy styl życia.

 

            Pierwszy tydzień poświęcony był zdrowemu odżywianiu się. Organizatorki przygotowały dla wychowawców klas IV-VI konspekty lekcji wychowawczych oraz prezentacje multimedialne: „Zdrowe odżywianie”, „Czy wiemy, co jemy”. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami zdrowego odżywiania się. dowiedzieli się, jakie produkty warto jeść, a jakich należy unikać, by nie szkodzić swojemu zdrowiu. Przygotowano w holu szkoły gazetkę na temat zasad zdrowego odżywiania. Na drzwiach sal lekcyjnych wywieszono hasła zachęcające do zdrowego odżywiania się. Uczniów klas IV-VI poproszono o przynoszenie na II śniadanie wyznaczonych warzyw i owoców. Tym, którzy włączyli się w akcję robiono pamiątkowe zdjęcia w sali gimnastycznej. Codziennie na długiej przerwie można było degustować zdrowe potrawy i napoje przygotowane przez uczniów klasy VIIa, VIIb, VIIc i organizatorki. Przepisy na pastę z awokado, ciasto marchewkowe, babeczki owsiane, shake zielony, burak cytrusowy i inne wywieszano na gazetce w holu szkoły. Na znak włączenia się w akcję uczniowie ubierali koszulki w kolorach: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym i fioletowym. Dopełnieniem akcji był konkurs na najładniejszą figurkę zrobioną z owoców i warzyw. Powstały przepiękne prace, które można było podziwiać przez kilka dni w holu szkoły.

 

Laureaci konkursu na figurkę z warzyw i owoców.

I miejsce-Emilia Cygan – 5a

II miejsce- Michalina Muchorowska – 4a 

Mateusz Gałązka – 4b

III miejsce- Wiktoria Marciniak – 4a 

Maja Tondel – 5c

 

Wyróżnienia:

Natalia Filipek- 5a

Aleksandra Szram 5a

Klara Malczyk- 6a

 

Hasłem przewodnim drugiego tygodnia było „Zdrowie największym skarbem człowieka”. W celu podkreślenia wartości zdrowia w życiu człowieka, drzwi sal lekcyjnych udekorowano przysłowiami zachęcającymi do dbania o nie. W holu szkoły wystawiono gazetkę na temat zapobiegania chorobom, podnoszenia odporności i naturalnych sposobów leczenia. Uczniowie wyszukiwali w prasie i przynosili ciekawe artykuły na temat poprawy koncentracji uwagi, pracy mózgu itp. Każdego dnia na długiej przerwie organizowano w sali gimnastycznej relaksacyjne przerwy przy muzyce dla uczniów w celu wyciszenia organizmu  i eliminacji stresu. Uczniowie popierający akcję ubrali w tym tygodniu białe koszulki i zrobiono im pamiątkowe zdjęcie.

 

            W trzecim tygodniu propagowano aktywność fizyczną. Z gazetki szkolnej przygotowanej w holu szkoły można było dowiedzieć się, jakie dyscypliny sportowe warto uprawiać i jaki mają one wpływ na zdrowie człowieka. Każdego dnia podczas długiej przerwy zachęcano uczniów do podejmowania aktywności fizycznej, organizując w sali gimnastycznej „Aktywne przerwy”. Uczniowie chętnie brali w nich udział, wykonując przy muzyce ćwiczenia przygotowane przez Blankę Włodarczyk- uczennicę klasy VIIb. Zorganizowano również konkurs literacki na wierszyk o zdrowym stylu życia.

 

Laureaci konkursu literackiego:

I miejsce- Wiktoria Marciniak- 4a

II miejsce-Aleksandra Szwabowska- 4a

III miejsce- Martyna Moczkodan- 6c

 

            Ostatni tydzień poświęcony był profilaktyce uzależnień. W tym czasie pedagog zorganizowała warsztaty profilaktyczne w klasach V- „Spójrz inaczej, a w klasach VII -„Debata”. Uczniowie przygotowali plakaty propagujący zdrowe życie bez nałogów. Pani Lucyna Dziubczyńska- Szram zorganizowała konkurs gramatyczno- leksykalny z języka niemieckiego dotyczący zdrowia.

Laureaci konkursu z języka niemieckiego:

I miejsce- Stanisław Regucki – 6c

II miejsce – Alexandra Victor – 6a

III miejsce- Martyna Rybczyńska – 6a

 

„Miesiąc dla zdrowia” zorganizowały p.Lucyna Dziubczyńska- Szram i pedagog szkolny Iwona Więcko.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom, Nauczycielom i Uczniom, którzy włączyli się  w naszą akcję.

Organizatorki

Lucyna Dziubczyńska- Szram

Iwona Więcko

zapraszamy do galerii zdjęć