Lekcja w bibliotece

mini-DSC021836 listopada 2013 roku uczniowie klasy VIB  spotkali się w Bibliotece Miejskiej we Wrocławiu z autorką książek dla dzieci i młodzieży panią Idą Pierelotkin.

         Po zajęciu miejsc w czytelni, zostaliśmy przywitani przez pracownicę biblioteki, która z kolei przedstawiła nam panią Magdę – redaktor w wydawnictwie AkapitPress.

Pani redaktor bardzo szczegółowo opowiedziała  nam jak powstaje książka. Dowiedzieliśmy się, że nad książką pracują następujące osoby :

– autor, który utwór tworzy;

– ilustrator;

– redaktor;

– korektor;

– drukarz.

Autor, kiedy stworzy swoje dzieło, przesyła je w formie pliku elektronicznego do wydawnictwa Tam książka trafia do korektora, ilustratora i redaktora, drogę między tymi osobami  może pokonywać kilka razy. Gdy w końcu redaktor uzna, że książkę można wydrukować, zostaje ona opracowana w odpowiednim programie komputerowym i przesłana do drukarni. Tam drukarze ją drukują  w próbnej wersji. Jeżeli w próbnej wersji nie stwierdzono żadnych błędów, książka wędruje do właściwego druku, jeśli natomiast wykryte zostaną błędy- zostaje poprawiana po raz kolejny.

Po pokonaniu tak długiej drogi książka w końcu trafia do wydawcy, który kieruje ją do księgarni, aby każdy czytelnik mógł ją kupić.

Pierwszy nakład wynosi od 3000-5000 tysięcy egzemplarzy.

Po pasjonującej opowieści pani Magdy rozpoczęliśmy rozmowę z panią Idą Pierelotkin

Pani Ida rodowita warszawianka uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 203 w centrum Warszawy. Przygody,  które miały tam miejsce zapoczątkowały niektóre wątki fabularne powieści dla młodzieży pt.: „Pepa nie świruj!”, nominowanej do nagrody IBBY 2010

Nasza autorka  następnie uczęszczała  do L.O. im. Miguela de Cervantesa, do klasy plastycznej. Jej  debiutancka książka  „Ala Betka” to bajkowa wariacja na temat wojny prowadzonej w tymże liceum przez klasę autorki i kadrę nauczycielską.

Przemiła pani Ida opowiedziała nam o swoich pomysłach na nowe dzieła. Przeczytała  także fragmenty wspomnianej wyżej książki „Ala Betka” oraz książki, której akcja toczy się wśród gimnazjalistów pod znaczącym tytułem: „Impreza”

Pani Pierelotkin zadawała nam bardzo ciekawe pytania dotyczące problemów życia codziennego, z jakimi borykają się osoby w naszym wieku. Mamy wrażenie, że przekazane pani Idzie nasze doświadczenia pomogą jej w stworzeniu nowej, ciekawej  książki.

         Na koniec podziękowaliśmy serdecznie za mile spędzony czas, dostaliśmy drobne prezenty i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Dziękujemy paniom Lucynie Dziubczyńskiej-Szram i Barbarze Jedynak za zorganizowanie tego inspirującego spotkania i prosimy o jeszcze!

                                                         Uczniowie klasy VI B

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć