Las w szkle

Wielkimi krokami zbliża się święto naszych wspaniałych Mam, zachęcamy Was do przygotowania bardzo oryginalnego prezentu.

Jeśli zechcecie możecie przesłać do nas drogą e-mail na adres:  nat.sp1@onet.pl zdjęcia swoich prac, które z miłą chęcią umieścimy na naszej świetlicowej stronie.

Co to w ogóle jest ten las w słoiku czy też ogród w szkle? To rodzaj małego ekosystemu, który sam się żywi i pielęgnuje. Nie musimy go podlewać, nawadniać czy przesadzać. Rośliny szczelnie zamknięte w szkle radzą sobie same. Woda krąży w tym systemie skraplając się na ściankach, spływając na podłoże i parując. To nie tylko piękna dekoracja, ale i świetny pomysł na obserwację i naukę na żywym przykładzie.

Od czego zaczynamy? Od wyboru słoika. Najlepiej, aby miał na tyle duży otwór, aby dało się włożyć do niego rękę. To pozwala na swobodne sadzenie roślin. Oczywiście praktyka czyni mistrza i fachowcy tworzą lasy nawet w mikroskopijnych słoikach, ja jednak polecam na początek coś większego.

Słoik to połowa sukcesu, a kolejna część to wybór roślin. Wybieraj ta niewielkie, z prostej przyczyny – wielkie nie pomieszczą się w słoiku. Kolejna rada: staraj się dobierać tylko liściaste lub tylko sukulenty, nie mieszaj ich, niech będą to takie rośliny, które mają podobne wymagania.

Co jeszcze będzie potrzebne?

  • kermazyt ogrodniczy – kupisz go w każdej kwiaciarni czy sklepie ogrodniczym (w budowlanych również go znajdziesz)
  • ziemia do roślin (najlepiej dedykowana tym wybranym przez nas)
  • węgiel aktywny – dostaniesz go bez problemu w aptece
  • piasek, kamyki, żwirek, kora, szyszki czy inne ozdoby

Wszystko przygotowane? No to zaczynamy! Najłatwiej będzie, gdy opiszę, jak zrobić las w słoiku w kilku punktach:

  1. Na dno słoika wysyp warstwę kermazytu, który dba o to, by zbyt dużo wody nie odparowało z korzeni.
  2. Otwórz kilka kapsułek węgla i wysyp ich zawartość na warstwę kermazytu. Do czego przyda nam się węgiel aktywny? Zapobiegnie powstawaniu grzybów w tak wilgotnym środowisku.
  3. Czas na warstwę ziemi. Możesz od razu wsadzać do niej roślinki lub dla dekoracji wsypać warstwę piasku i dopiero po niej ziemię z roślinami.
  4. Wskazówka: jeśli planujesz dodanie storczyka, nie wyjmuj go z doniczki, niech ziemia do storczyka nie zmiesza się z ziemią dla pozostałych roślin.
  5. Obficie podlej rośliny i dodaj dekoracje: drobne kamyki, korę, szyszki i inne ozdoby.

Nie zdziw się, gdy kolejnego dnia zobaczysz, że Twój ogród w słoiku zaparował. To zupełnie normalne. Co jakiś czas (co kilka dni) możesz sprawdzać, czy podłoże jest odpowiednio wilgotne. W razie potrzeby podlej lub spryskaj rośliny wodą.

Wspaniałej zabawy życzą

Nauczyciele świetlicy