Klasa IV A – lekcja w bibliotece

            Dnia 26 września klasa IVa wzięła udział w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Ossolineum na temat „Ossolińskie ABC”. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, jakie ciekawe zabytki znajdują się w zbiorach Ossolineum, co to są cymelia i manuskrypty, czy autografy mogą mieć po kilka stron i co to znaczy, że hrabia Ossoliński był bibliofilem oraz co z tego wynikło.

            W tym samym czasie klasa Vb uczestniczyła w lekcji języka niemieckiego pt. „Lustiges Lernen” w Instytucie Austriackim zorganizowanej z okazji Dnia Języków Obcych. Dzieci śpiewały piosenkę, budowały różne budowle z klocków lego, nazywały je po niemiecku oraz określały ich barwę. Lekcja była prowadzona wyłącznie w języku niemieckim. Po zajęciach w instytucie dzieci miały również okazję wziąć udział w przygotowanych na wrocławskim rynku stacjach do samodzielnej nauki języka niemieckiego. Za wykonanie kilku zdań otrzymały gadżety w postaci planów lekcji, przyborów szkolnych i kubków z logo Deutsch-Wagen-Tour. Lekcja bardzo podobała się uczniom. Wróciły zadowolone i zmotywowane do nauki języka niemieckiego.

Tego samego dnia klasa IVa i Vb uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu. Lekcję na temat gwary śląskiej poprowadziła pisarka wrocławska Magdalena Zarębska, autorka m. in. książki pt. „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali?” Uczniowie uczestniczyli w kalamburach i zgadywankach oraz poznali wiele słów pochodzących z gwary śląskiej. Była także możliwość kupienia książki z wpisem autorki.

            Książka  Magdaleny Zarębskiej „Kaktus na parapecie” w 2012 roku była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. Książka „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrował” została ogłoszona książką roku 2013.

                          Wyjazd zorganizowały: Lucyna Dziubczyńska-Szram i Katarzyna Łęczycka-Szylar

DSC_0180 DSC_0172 DSC_0170 DSC_0166 DSC_0163 DSC_0162 DSC_0159