„Cała Polska Na Niebiesko” czyli obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

2 kwietnia  obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu,  który został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia.

„Cała Polska Na Niebiesko” to kampania społeczna, mająca na celu uświadomić jak najwięcej osób czym jest autyzm. Mówiąc głośno o autyzmie zwiększamy świadomość, a także tolerancję wśród społeczeństwa.

Czego nie wiesz o autyzmie, a co na zawsze może zmienić Twoje postrzeganie tego zaburzenia rozwoju?

Sprawdź 5 ciekawostek, których mogłeś nie znać, a które pozwolą Ci lepiej zrozumieć ludzi z autyzmem:

  • Autyzm to zespół cech, które utrudniają budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi i sprawiają, że ludziom trudniej jest odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych. 
  • Autyzmu powoduje trudności zarówno w kontaktach społecznych, jak i w uczeniu się oraz postrzeganiu otoczenia. 
  • ONZ uznaje autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS. 
  • W Polsce zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są u jednego dziecka na około 150 – jako, że autyzm należy do tzw. chorób cywilizacyjnych, ta liczba stale rośnie. 
  • Mimo iż, wraz ze wzrostem ilości diagnozowanych osób, wzrasta również wiedza na temat przyczyn, objawów i metod terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu, świadomość społeczna na jego temat jest wciąż niewystarczająca.

Chcąc budzić solidarność z osobami w spektrum autyzmu oraz ich opiekunami  nasza szkoła symbolicznie przyłącza się do akcji „Cała Polska na niebiesko”. Zachęcamy do obejrzenia krótkiej galerii zdjęć.

Polecamy do obejrzenia krótki animowany film, który jest pięknie zilustrowany i skłania do refleksji.

FILM

Miziak Małgorzata

Joanna Szymańska